IEEE Edison Medal

The Edison Medal delas ut av IEEE "för en förtjänstfull karriär i elektricitetslära, elteknik, och elektriskt hantverk". [1] [2] Priset består av en guldmedalj, en kopia av brons, en liten kopia av guld, ett certifikat och en honorar. Priset kan endast ges till en individ.

Mottagare [3]

  • 1909: Elihu Thomson
  • 1910: Frank J. Sprague
  • 1911: George Westinghouse
  • 1912: William Stanley, Jr.
  • 1913: Charles F. Brush
  • 1914: Alexander Graham Bell
  • 1915: Inte utdelat
  • 1916: Nikola Tesla
  • 1917: John J. Carty
  • 1918: Benjamin G. Lamme
  • 1919: William Le Roy Emmet
  • 1920: Mihajlo I. Pupin
  • 1921: Cummings C. Chesney
  • 1922: Robert A. Millikan
  • 1923: John W. Lieb
  • 1924: John W. Howell
  • 1925: Harris J. Ryan
  • 1926: Inte utdelat
  • 1927: William D. Coolidge
  • 1928: Frank B. Jewett
  • 1929: Charles F. Scott
  • 1930: Frank Conrad
  • 1931: Edwin W. Rice
  • 1932: Bancroft Gherardi, Jr.
  • 1933: Arthur E. Kennelly
  • 1934: Willis R. Whitney
  • 1935: Lewis B. Stillwell
  • 1936: Alex Dow
  • 1937: Gano Dunn
  • 1938: Dugald C. Jackson
  • 1939: Philip Torchio
  • 1940: George Ashley Campbell
  • 1941: John B. Whitehead
  • 1942: Edwin H. Armstrong
  • 1943: Vannevar Bush
  • 1944: Ernst Alexanderson
  • 1945: Philip Sporn
  • 1946: Lee de Forest
  • 1947: Joseph Slepian
  • 1948: Morris E. Leeds
  • 1949: Karl B. McEachron
  • 1950: Otto B. Blackwell
  • 1951: Charles F. Wagner
  • 1952: Vladimir K. Zworykin
  • 1953: John F. Peters
  • 1954: Oliver E. Buckley
  • 1955: Leonid A. Umansky
  • 1956: Comfort A. Adams
  • 1957: John K. Hodnette
  • 1958: Charles F. Kettering
  • 1959: James F. Fairman
  • 1960: Harold S. Osborne
  • 1961: William B. Kouwenhoven
  • 1962: Alexander C. Monteith
  • 1963: John R. Pierce
  • 1964: Inte utdelat
  • 1965: Walker Lee Cisler
  • 1966: Wilmer L. Barrow
  • 1967: George Harold Brown
  • 1968: Charles F. Avila
  • 1969: Hendrik Wade Bode
  • 1970: Howard H. Aiken
  • 1971: John Wistar Simpson
  • 1972: William Hayward Pickering
  • 1973: Bernard D. H. Tellegen
  • 1974: Jan A. Rajchman
  • 1975: Sidney Darlington
  • 1976: Murray Joslin
  • 1977: Henri G. Busignies
  • 1978: Daniel E. Noble
  • 1979: Albert Rose
  • 1980: Robert Adler
  • 1981: C. Chapin Cutler
  • 1982: Nathan Cohn
  • 1983: Herman P. Schwan
  • 1984: Eugene I. Gordon
  • 1985: John D. Kraus
  • 1986: James L. Flanagan
  • 1987: Robert A. Henle
  • 1988: James Ross MacDonald
  • 1989: Nick Holonyak, Jr.
  • 1990: Archie W. Straiton
  • 1991: John L. Moll
  • 1992: George D. Forney
  • 1993: James H. Pomerene
  • 1994: Leslie A. Geddes
  • 1995: Robert W. Lucky
  • 1996: Floyd Dunn
  • 1997: Esther M. Conwell
  • 1998: Rolf Landauer
  • 1999: Kees Schouhamer Immink
  • 2000: Jun-ichi Nishizawa
  • 2001: Robert H. Dennard
  • 2002: Edward E. Hammer
  • 2003: Inte utdelat
  • 2004: Federico Capasso
  • 2005: Peter Lawrenson
  • 2006: Fawwaz T. Ulaby
  • 2007: Russel D. Dupuis
  • 2008: Dov Frohman-Bentchkowsky
  • 2009: Tingye Li
  • 2010: Ray Dolby
  • 2011: Isamu Akasaki
  • 2012: Michael Francis Tompsett
  • 2013: Ivan Paul Kaminow
  • 2014: Ralph H. Baer
  • 2015: James Julius Spilker, Jr.
  • 2016: Robert W. Broderson
  • 2017: M. George Craford