Zona kohore
English: Time zone

Brezi i kohës është një rajon në Tokë që ka një kohë standarde uniforme për qëllime ligjore, tregtare dhe shoqërore. Është e përshtatshme për zonat në komunikim të ngushtë tregëtar apo të tjera për të mbajtur të njëjtën kohë, kështu që zonat kohore priren të ndjekin kufijtë e vendeve dhe nënndarjet e tyre.

Shumica e zonave kohore në tokë përcaktohen nga Koha Universale e Koordinuar (UTC) me një numër të plotë ore (UTC-12 UTC +14), por disa përcaktohen edhe 30 30 ose 45 minuta.

Harta e zonave kohore të botës
  • lista e zonave kohore sipas utc

Lista e zonave kohore sipas UTC

Këto shembuj japin kohën lokale në vende të ndryshme rreth botës kur koha verore nuk është në efekt:

Zona kohore Shembuj vendesh Shembuj vendesh që përdorin kohën verore
UTC−12:00 Ishujt Baker, Ishujt Howland (të dy të pabanuar)
UTC−11:00 Samoa Amerikane, Niue
UTC−10:00 Shtetet e Bashkuara (Hawaii) Shumica e Polinezisë Franceze, Shtetet e Bashkuara (Ishujt Aleutian)
UTC−09:30 Ishujr Marquesas
UTC−09:00 Ishujt Gambier Shtetet e Bashkuara (shumica e Alaskës)
UTC−08:00 Kanadaja (shumica e British Columbia), Meksika (Baja California), Shtetet e Bashkuara (Kalifornia, shumica e Nevadës, shumica e Oregonit, Washington)
UTC−07:00 Kanadaja (British Columbia verilindore), Meksika ( Sonora), Shtetet e Bashkuara (Arizona) Kanadaja (Alberta), Meksika ( Chihuahua), Shtetet e Bashkuara (Colorado)
UTC−06:00 Kanadaja (pothuajse gjithë Saskatchewan), Kosta Rika, Salvadori, Ekuadori (Ishujt Galapagos), Guatemala, Hondurasi, shumica e Meksikës, Nikaragua Kanadaja (Manitoba), Shtetet e Bashkuara (Illinois, shumica e Teksasit)
UTC−05:00 Ekuadori, Xhamajka, Panamaja, Peruja Kanadaja (shumica e Ontarios, shumica e Kuebekut), Haiti, Kolumbia, Kuba, Shtetet e Bashkuara (shumica e Floridës, Georgia, Massachusetts, shumica e Miçiganit, shumica e Indianës, Nju Jorku, North Carolina, Ohio, Washington, D.C.)
UTC−04:30 Venezuela
UTC−04:00 Bolivia, Brazili (Amazonas), Kili, Republika Dominikane, Kanadaja (Nova Scotia), Porto Riko, Trinidad dhe Tobago
UTC−03:30 Kanadaja (ishujt e Newfoundlandit)
UTC−03:00 Argjentina, Paraguaji Brazil (Distriktet Federale, Rio de Janeiro, Sao Paulo), shumica e Groenlandës, Uruguaji
UTC−02:00 Brazili (Fernando de Noronha),
UTC−01:00 Portugalia (Ishujt Azore), Kepi i Gjelbër
UTC±00:00 Côte d'Ivoire, Ishujt Faroe, Gana, Islanda, Senegali Irlanda, Portugalia , Ishujt Kanare (Spanjë), Marok, Britania e Madhe, Sahara Perëndimore
UTC+01:00 Algjeria, Angola, Benini, Kameruni, Gaboni, Nigeri, Nigeria, Republika Demokratike e Kongos (pjesa perëndimore), Tunizia Austria, Belgjika, Bosnja dhe Hercegovina, Spanja, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Gjermania, Hungaria, Italia, Libia, Malta, Kosova, Maqedonia, Franca, Namibia, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Suedia, Shqipëria, Zvicra
UTC+02:00 Egjipti, Malavi, Mozambiku, Afrika e Jugut, Suazilendi, Zambia, Zimbabve Bullgaria, Qipro, Estonia, Finlanda, Greqia, Izraeli, Letonia, Libani, Lituania, Moldavia, Palestina, Rumania, Siria, Turqia, Ukraina
UTC+03:00 Bjellorusia, Eritrea, Etiopia, Iraku, Jemeni, Jordania, Kenia, Madagaskari, Arabia Saudite, Sudani i Jugut, Sudani, Somalia, Tanzania, Uganda, Xhibuti
UTC+03:30 Irani
UTC+04:00 Abkhazia, Armenia, Azerbaixhani, Gjeorgjia, Mauritiusi, Omani, Rusia (Rusia Europeane), Sejshellet, Emiratet e Bashkuara Arabe
UTC+04:30 Afganistani
UTC+05:00 Kazakistani (pjesa perëndimore), Maldivet, Pakistani, Uzbekistani
UTC+05:30 India, Sri Lanka
UTC+05:45 Nepali
UTC+06:00 Kazakistani (shumica), Bangladeshi, Butani, Rusia (Uralet)
UTC+06:30 Birmania
UTC+07:00 Xhakarta, Rusia (Novosibirsku), Tailanda, Vietnami
UTC+08:00 Filipinet, Hong Kongu, Kina, Rusia (Krasnojarsku), Malajzia, Singapori, Taivani, shumica e Mongolisë, Australia perëndimore
UTC+08:45 Australia ( Eucla)
UTC+09:00 Timori Lindor, Rusia (Irkutsku), Japonia, Korea e Veriut, Korea e Jugut
UTC+09:30 Australia (Territoret Veriore) Australia jugore
UTC+10:00 Rusia ( Zabajkalski), Papua Guinea e Re, Australia (Queensland) Australia ( New South Wales, Tasmania, Victoria)
UTC+10:30 Ishujt Lord Howe
UTC+11:00 Kaledonia e Re, Russia (Primorski), Ishujt Solomon
UTC+11:30 Ishujt Norfolk
UTC+12:00 Kiribati (Ishujt Gilbert), Fixhi, Rusia (Kamchatka) Zelanda e Re
UTC+12:45 Ishujt Chatham
UTC+13:00 Kiribati (Ishujt Feniks), Tonga, Tokelau Samoa
UTC+14:00 Kiribati ( Ishujt Line)
Other Languages
Afrikaans: Tydsone
Alemannisch: Zeitzone
አማርኛ: ሰዓት ክልል
aragonés: Zona horaria
العربية: منطقة زمنية
অসমীয়া: সময় অঞ্চল
asturianu: Fusu horariu
azərbaycanca: Saat qurşağı
башҡортса: Сәғәт бүлкәте
Boarisch: Zeidzone
žemaitėška: Čiesa jousta
беларуская: Часавы пояс
беларуская (тарашкевіца)‎: Часавы пас
български: Часова зона
भोजपुरी: टाइम जोन
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: সময়র লয়া
brezhoneg: Rann-eur
bosanski: Vremenska zona
català: Zona horària
нохчийн: Сахьтан аса
qırımtatarca: Saat quşağı
čeština: Časové pásmo
Cymraeg: Cylchfa amser
dansk: Tidszone
Deutsch: Zeitzone
dolnoserbski: Casowa cona
Ελληνικά: Ζώνη ώρας
emiliàn e rumagnòl: Fûş orâri
English: Time zone
Esperanto: Horzono
español: Huso horario
eesti: Ajavöönd
euskara: Ordu-eremu
Võro: Aovüü
føroyskt: Tíðarsonur
français: Fuseau horaire
furlan: Fûs orari
Frysk: Tiidsône
Gaeilge: Amchrios
Gàidhlig: Roinn-tìde
galego: Fuso horario
Avañe'ẽ: Yvy arapehẽ
ગુજરાતી: સમય વિસ્તાર
Gaelg: Cryss hraa
客家語/Hak-kâ-ngî: Sṳ̀-khî
עברית: אזור זמן
हिन्दी: समय मण्डल
hrvatski: Vremenska zona
hornjoserbsce: Časowe pasmo
magyar: Időzóna
հայերեն: Ժամային գոտի
interlingua: Fuso horari
Bahasa Indonesia: Zona waktu
Ilokano: Sona ti oras
íslenska: Tímabelti
italiano: Fuso orario
Адыгэбзэ: Сыхьэт зонэ
ភាសាខ្មែរ: ល្វែងម៉ោង
ಕನ್ನಡ: ಸಮಯ ವಲಯ
한국어: 시간대
къарачай-малкъар: Сагъат бёлге
Кыргызча: Убакыт аралыгы
Lëtzebuergesch: Zäitzon
Limburgs: Tiedzaone
lumbaart: Füs urari
lietuvių: Laiko juosta
latviešu: Laika josla
Basa Banyumasan: Zona waktu
олык марий: Шагат ӱштӧ
македонски: Часовен појас
മലയാളം: സമയ മേഖല
монгол: Цагийн бүс
Bahasa Melayu: Zon waktu
မြန်မာဘာသာ: အချိန်ဇုန်
Plattdüütsch: Tietrebeet
Nederlands: Tijdzone
norsk nynorsk: Tidssone
norsk: Tidssone
Novial: Tempe-sone
Nouormand: Feusé horaire
Sesotho sa Leboa: Time zone
occitan: Fus orari
Livvinkarjala: Aiguvyöhykeh
ଓଡ଼ିଆ: ସମୟ ମଣ୍ଡଳ
ਪੰਜਾਬੀ: ਸਮਾਂ ਖੇਤਰ
Papiamentu: Zona di tempu
Norfuk / Pitkern: Tiemsoen
پنجابی: ویلہ تھاں
português: Fuso horário
Runa Simi: Pacha suyu
română: Fus orar
русский: Часовой пояс
русиньскый: Часова зона
संस्कृतम्: समयवलयः
саха тыла: Кэм курдааһына
sicilianu: Fusu orariu
Scots: Time zone
سنڌي: وقت پٽو
davvisámegiella: Áigeavádat
srpskohrvatski / српскохрватски: Vremenska zona
Simple English: Time zone
slovenčina: Časové pásmo
slovenščina: Časovni pas
српски / srpski: Временска зона
Seeltersk: Tiedzone
Sunda: Zona wanci
svenska: Tidszon
Kiswahili: Kanda muda
ślůnski: Czasowo strefa
தமிழ்: நேர வலயம்
తెలుగు: కాల మండలం
Tagalog: Sona ng oras
Türkçe: Zaman dilimi
татарча/tatarça: Вакыт зонасы
тыва дыл: Шак куржаа
українська: Часовий пояс
oʻzbekcha/ўзбекча: Vaqt mintaqasi
vèneto: Fuso orario
vepsän kel’: Aigvö
Tiếng Việt: Múi giờ
Winaray: Zona hin oras
吴语: 时区
მარგალური: ოსათე ორტყაფუ
ייִדיש: צייט זאנע
中文: 时区
Bân-lâm-gú: Sî-khu
粵語: 時區