Zona Ekskluzive Ekonomike

Shëmbull: Zona ekskluzive ekonomike e Afrikës jugoreOqeanin Atlantik dhe Indian

Zona Ekskluzive Ekonomike është sipas artikullit numër 55 të Konventës së Kombeve të Bashkuara mbi Ligjin e Detit një zonë përtej detit territorial deri në një masë të njohur prej 200 milje detare nga baze.

  • shih edhe

Shih edhe

Other Languages
Bahasa Indonesia: Zona Ekonomi Eksklusif
íslenska: Efnahagslögsaga
Bahasa Melayu: Zon ekonomi eksklusif
srpskohrvatski / српскохрватски: Eksluzivna ekonomska zona
Simple English: Exclusive Economic Zone
Soomaaliga: Aagga Dhaqaalaha