Zardafi

Zardafi
Martes martes crop.jpg
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:Animalia
Filumi:Chordata
Klasa:Mammalia
Rendi:Carnivora
Familja:Mustelidae
Gjenia:Martes
Speciet:M. martes
Emri binomial
Martes martes
(Linnaeus, 1758)
European Pine Marten area.png
Përhapja

Zardafi (Martes martes), i njohur edhe si shqarthi i artë, kunadhja gushëverdhë, kuna ose kuni, është një kafshë grabitqare që i takon familjes Mustelidae. Është i ngjashëm me shqarthin, por me trup më të madh e me putra më të gjera, me lëkurë në ngjyrë gështenje të mbyllur, e me një pullë të verdheme nga mjekra deri në gjoks. Jeton kryesisht në pyje malore.

  • shiko dhe

Shiko dhe


Other Languages
aragonés: Martes martes
تۆرکجه: مارتس مارتس
žemaitėška: Kiaunė
беларуская: Лясная куніца
беларуская (тарашкевіца)‎: Лясная куніца
български: Златка
brezhoneg: Mart boutin
bosanski: Kuna zlatica
Cebuano: Martes martes
čeština: Kuna lesní
kaszëbsczi: Lasowô kùna
Cymraeg: Bele goed
dansk: Skovmår
Deutsch: Baummarder
Ελληνικά: Δενδροκούναβο
español: Martes martes
eesti: Metsnugis
euskara: Lepahori
suomi: Näätä
français: Martre des pins
Nordfriisk: Buumelk
Frysk: Beamotter
Gaeilge: Cat crainn
Gàidhlig: Taghan
galego: Marta
hrvatski: Kuna zlatica
magyar: Nyuszt
interlingua: Martes martes
italiano: Martes martes
日本語: マツテン
ქართული: ტყის კვერნა
қазақша: Орман сусары
Перем Коми: Тулан
kurdî: Kûz
latviešu: Meža cauna
македонски: Златна Куна
монгол: Ойн суусар
эрзянь: Чинеме
Nederlands: Boommarter
norsk nynorsk: Mår
norsk: Mår
Livvinkarjala: Kuničču
polski: Kuna leśna
پنجابی: چیڑ نیولا
português: Martes martes
română: Jder de copac
sardu: Martora
Scots: Mairtin
srpskohrvatski / српскохрватски: Kuna zlatica
slovenčina: Kuna lesná
slovenščina: Kuna zlatica
српски / srpski: Куна златица
Seeltersk: Boommodder
svenska: Mård
Türkçe: Ağaç sansarı
удмурт: Сёр
українська: Куниця лісова
vèneto: Martarelo
vepsän kel’: Näd
Tiếng Việt: Chồn thông châu Âu
Winaray: Martes martes
中文: 松貂