Ylli Polar
English: Pole star

Ylli Polar ne yjesine e Arushes se Vogel

Ylli Polar është ylli më i ndritshëm në yjësinë, Arusha e Vogël. Yllin polar mund ta quajmë edhe ylli alfa i Arushës së vogël, sepse është ylli më i ndritshëm i kësaj yjësie. Ai gjendet pothuajse saktësisht në zgjatimin e vijës imagjinare që bashkon Polin e Jugut me Polin e VeriutTokës sonë dhe për këtë arsye ka qenë dhe është ende një udhërrëfyes shumë i rëndësishëm për t'u orientuar dhe për të gjetur Veriun. Ylli Polar gjendet 430 vjet drite larg tokës.

Other Languages
Afrikaans: Poolster
العربية: نجم قطبي
asturianu: Estrella Polar
català: Estel polar
English: Pole star
español: Estrella polar
suomi: Napatähti
français: Étoile polaire
Frysk: Poalstjer
हिन्दी: ध्रुव तारा
Bahasa Indonesia: Bintang kutub
íslenska: Pólstjarna
italiano: Stella polare
Bahasa Melayu: Bintang kutub
Nederlands: Poolster
ਪੰਜਾਬੀ: ਧਰੂ ਤਾਰਾ
پنجابی: قطبی تارا
português: Estrela Polar
română: Stea polară
русский: Поляриссима
sicilianu: Puddara
srpskohrvatski / српскохрватски: Polarna zvijezda
svenska: Polstjärna
українська: Поляриссима
Tiếng Việt: Sao Bắc cực
中文: 極星
粵語: 極星