Wikipedia:Kthjellime

+]
WP:KK

Faqet kthjelluese janë faqe të cilat nuk janë artikuj, por kanë lidhje tek artikuj me emër te njëjtë apo të ngjashëm dhe sqarojnë përmbatjtet e tyre meqënse titulli është i shumëkuptimshëm. Për shëmbull, Vera është njëra nga katër stinët, por është edhe një pije alkolike. Faqet kthjelluese dallohen duke vendosur në fund të faqe stampën e cila tregon tekstin e mëposhtëm:

Shpjegim
Kjo faqe bën kthjellimin e shprehjeve ose të titujve që për bazë kanë fjalën e përbashkët.

Në qoftë se njëri nga artikujt nën çështje është shumë më i dëgjuar se të tjerët, atëherë ai artikull mund të vendoset nën titullin kryesor dhe faqja kthjelluese me lidhjet e artikujve të tjerë vendoset nën Titulli (kthjellim) dhe sipër faqes së artikullit kryesor vendoset një lidhe tek faqja kthjelluese përkatëse.


  • stampa:ky artikull

Stampa:Ky artikull

Kopjo:

Nëpër Artikujt që vijojnë nga artikulli kthjellim përdoret stampa,

Shembulli 1:
Disambig.svg Në ketë Artikull flitet për stinën Vera, për Pijen Alkolike shiko këtu: Vera (pije alkolike)


Shembulli 2:
Disambig.svg Ky Artikull flet për stinën Vera. Fjala Verë ka më shumë kuptime, për kuptimet tjera të fjalës shihe: Vera kthjellim.
Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Вікіпэдыя:Неадназначнасьць
Bahasa Indonesia: Wikipedia:Disambiguasi
Lëtzebuergesch: Wikipedia:Homonymie
Basa Banyumasan: Wikipedia:Disambiguasi
Bahasa Melayu: Bantuan:Nyahkekaburan
norsk nynorsk: Wikipedia:Fleirtyding
Nouormand: Aide:Frouque
romani čhib: Vikipidiya:Dudalipen
srpskohrvatski / српскохрватски: Wikipedia:Razvrstavanje
Simple English: Wikipedia:Disambiguation
slovenščina: Wikipedija:Razločitev
Bân-lâm-gú: Wikipedia:Khu-pia̍t