Visual Basic

Visual Basic
The four colored boxes is the logo of VBA, and the two drums above them symbolize database connectivity
ParadigmaEvent-driven
ZhvilluesiMicrosoft
Tipi i disciplinësStatic, strong
Ndikuar ngaQuickBASIC
Ndikoi nëVisual Basic .NET
SOMicrosoft Windows

VB ose Visual Basic (lexo: Vìzhual Bèizik) është një gjuhë programimi e orientuar në objekte (COM) dhe në programacionin me ngjarie (ang. Event-driven programming), i svilupuar nga Microsoft për ambientet e saj për svilupin.
Më mbas VB u zëvëndësua nga Visual Basic .NET. Versionet e vjetra u influencuan shumë nga BASIC dhe filluan të përdornin svilupimin e shpejt të programave (ang. RAD, Rapid Application Development) e grafikës së pamjes së përdoruesit (ang. GUI, Graphic User Interface). Më mbas filluan të futen dhe të komunikojnë me bazat e të dhënave (ang. Database) duke përdorur DAO, RDO ose ADO, po edhe filluan krijimin e kontrolleve dhe objekteve ActiveX.

Versionet

Janë zhvilluar disa versione të Visual Basic:

  1. Visual Basic 6.0 (1998)
  2. Visual Basic 7.0 .Net (2002)
  3. Visual Basic 7.1 .Net (2003)
  4. Visual Basic 8.0 .Net Expres (2005)
  5. Visual Basic 9.0 .Net (2008)
  6. Visual Basic 11.11 .Net (2015)
Other Languages
العربية: فيجوال بيسك
azərbaycanca: Visual Basic
български: Visual Basic
bosanski: Visual Basic
català: Visual Basic
čeština: Visual Basic
Ελληνικά: Visual Basic
English: Visual Basic
Esperanto: Visual Basic
español: Visual Basic
euskara: Visual Basic
français: Visual Basic
Gaeilge: Visual Basic
hrvatski: Visual Basic
magyar: Visual Basic
հայերեն: Visual Basic
Bahasa Indonesia: Visual Basic
italiano: Visual Basic
ქართული: Visual Basic
kurdî: Visual Basic
Кыргызча: Visual Basic
македонски: Visual Basic
Bahasa Melayu: Visual Basic
မြန်မာဘာသာ: Visual Basic
Nederlands: Visual Basic
norsk nynorsk: Visual Basic
polski: Visual Basic
português: Visual Basic
română: Visual Basic
русский: Visual Basic
Simple English: Visual Basic
slovenčina: Visual Basic
slovenščina: Visual Basic
српски / srpski: Вижуал бејсик
svenska: Visual Basic
тоҷикӣ: Visual Basic
Türkçe: Visual Basic
українська: Visual Basic
oʻzbekcha/ўзбекча: Visual Basic
Tiếng Việt: Visual Basic
吴语: Visual Basic
中文: Visual Basic