Virginia Beach

Virxhinia Bijç
Virginia Beach
Qytet
MotojaLandmarks of Our Nation's Beginning
Stema_figura
Emblema e Virxhinia Bijç
Flag of Virginia Beach, Virginia.png
Flamuri i Virxhinia Bijç
Vendndodhja
Virxhinia Bijç is located in SHBA
Virxhinia Bijç
Virxhinia Bijç

Administrimi
ShtetiFlamuri SHBA
Shteti federalVirginia
QarkuQytet i Pavarur
Kryetari i BashkisëWill Sessoms
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja1.290 km2
Lartësia6 m (m.n.d.)
Popullsia(2013) 448.479 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi1906
Zona KohoreUTC-5
VeroreUTC-4
Prefiksi757
Koordinatat36° 51′ 2″ Veri

75° 58′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.vbgov.com
Vendodhja e Virxhinia Bijç në Virxhinia

Virginia Beach (shqiptohet Virxhinia Bijç) është qyteti më i madh i shtetit të Virxhinias, në Shtetet e Bashkuara. Ai është një qytet i pavarur dhe nuk është pjesë e ndonjë qarku. Popullsia brenda kufijve të qytetit në vitin 2013 ishte 448.479 banorë.

Virginia Beach është një qytet turistik me disa kilometra plazhe dhe qindra hotele, motele, dhe restorante përgjatë bregut të oqeanit. Çdo vit në qytet zhvillohet Kampionati i Sërfit i Bregdetit Lindor si dhe Kampionati i Futbollit në Rërë Amerikano Verior. Në qytet ka gjithashtu disa parqe shtetërore, disa fusha të gjata të mbrojtura plazhi, tri baza ushtarake, një numër i korporatave të mëdha, dy universitete, selia ndërkombëtare dhe vendi i studiove të transmetimit televiziv për Rrjetin e Krishterë të Transmetimit (CBN) të Pat Robertsonit, Shoqata për Hulumtime dhe Iluminizim të Edgar Cayce-së dhe vende të shumta historike. Në afërsi të pikës ku takohen Gjiri Chesapeake dhe Oqeani Atlantik, Kepi Henry ishte vendi i zbarkimit të parë të kolonizatorëve anglezë, të cilët u vendosën përfundimisht në Jamestown, më 26 prill 1607.

Other Languages
azərbaycanca: Virciniya Biç
Boarisch: Virginia Beach
беларуская: Вірджынія-Біч
беларуская (тарашкевіца)‎: Вірджынія-Біч
български: Вирджиния Бийч
bamanankan: Virginia Beach
brezhoneg: Virginia Beach
čeština: Virginia Beach
Esperanto: Virginia Beach
español: Virginia Beach
français: Virginia Beach
Kreyòl ayisyen: Vijini Beach, Vijini
հայերեն: Վիրջինիա Բիչ
Bahasa Indonesia: Virginia Beach
italiano: Virginia Beach
Кыргызча: Виргиния-Бич
lumbaart: Virginia Beach
македонски: Вирџинија Бич
кырык мары: Вирджини-Бич
Bahasa Melayu: Virginia Beach
Plattdüütsch: Virginia Beach
Nederlands: Virginia Beach
português: Virginia Beach
română: Virginia Beach
srpskohrvatski / српскохрватски: Virginia Beach, Virginia
Simple English: Virginia Beach, Virginia
slovenčina: Virginia Beach
српски / srpski: Вирџинија Бич
українська: Вірджинія-Біч
Tiếng Việt: Virginia Beach
Volapük: Virginia Beach
Yorùbá: Virginia Beach
Bân-lâm-gú: Virginia Beach