Venecia


Venecia
Italisht : Venezia
Njohur siE Qeta
noform
Pamje nga Venecia
Stema_figura
Stema e Veneciës
Flag of Most Serene Republic of Venice.svg
Flamuri i Veneciës
Vendndodhja
Venecia is located in Itali
Venecia
Venecia

Koordinatat: 45°26′23″V 12°19′55″L / 45°26′23″V 12°19′55″L / 45.43972; 12.33194: cannot have more than one primary tag per page

Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
Departamentis
Qyteti MetropolitanQyteti Metropolitan
RajoniVeneto
ProvincaVenecia
Kryetari i BashkisëLuigi Brugnaro
PartiaPD[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja414.5 km²[2] km2
 •  urbane156.8 km² km2
Lartësia2,54[3] m (m.n.d.)
Popullsia270,016[4] banorë
Dendësia651.4[5] banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi25 mars 421[6]
VendasitVeneziani
Zona KohoreUTC+1
Kodi Postal30100
Prefiksi041
Shenjti mbrojtësShën Marku Evangjelisti
Dita e shenjtit21 nëntor
Koordinatat45° 26′ 23″ Veri

12° 19′ 55″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.venezia.it


Venecia (ose Venediku, italisht Venezia [veˈnɛtːsi̯a]) është një qytet në pjesën verilindore të Italisë në breg të Detit Adriatik, është kryeqyteti i rajonit Veneto dhe i Provincës së Veneciës. E mban emrin La Serenissima, çfarë do të thotë E Qeta.

Qyteti ka rreth 270,000 banorë (mars 2012) dhe është bashkë me lagunën e mbrojtur nga UNESCO që nga viti 1987.[7]

Gjatë një mijëvjeçari Venecia ishte si Republika e Veneciës një nga fuqitë më të rëndësishme politike dhe ekonomike si dhe një nga qytetet më të mëdhenj të Evropës, deri në vitin 1797 kur përfundoi pavarësia. Fisnikëria e saj, që dominonte politikisht, kontrollonte gjatë një periudhe të gjatë tregun ndërmjet Evropën perëndimore dhe Detin Mesdhe lindor. Venecia përfitoi nga tregu me mallra luksoze, erëza, kripë dhe grurë, dhe u zhvillua në qendrën më të madhe financiare.

Other Languages
Аҧсшәа: Уанаҿа
Afrikaans: Venesië
Alemannisch: Venedig
አማርኛ: ቬኒስ
aragonés: Venecia
Ænglisc: Venetia
العربية: البندقية
مصرى: فينيسيا
asturianu: Venecia
Aymar aru: Venezia
azərbaycanca: Venesiya
تۆرکجه: ونیز
Boarisch: Venedig
Bikol Central: Venice
беларуская: Венецыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Вэнэцыя
български: Венеция
বাংলা: ভেনিস
བོད་ཡིག: ཝེ་ནེ་ཟི་ཡ།
brezhoneg: Venezia
bosanski: Venecija
català: Venècia
нохчийн: Венеци
Cebuano: Venecia
کوردی: ڤێنیز
corsu: Venezia
čeština: Benátky
kaszëbsczi: Wenecjô
Чӑвашла: Венеци
Cymraeg: Fenis
dansk: Venedig
Deutsch: Venedig
Zazaki: Venedik
Ελληνικά: Βενετία
emiliàn e rumagnòl: Venêzia
English: Venice
Esperanto: Venecio
español: Venecia
eesti: Veneetsia
euskara: Venezia
estremeñu: Venécia
فارسی: ونیز
suomi: Venetsia
føroyskt: Venesia
français: Venise
Nordfriisk: Venedig
furlan: Vignesie
Gaeilge: An Veinéis
Gàidhlig: Venezia
galego: Venecia
客家語/Hak-kâ-ngî: Venezia
עברית: ונציה
हिन्दी: वेनिस
hrvatski: Venecija
հայերեն: Վենետիկ
interlingua: Venetia
Bahasa Indonesia: Venesia
Interlingue: Venezia
Ido: Venezia
íslenska: Feneyjar
italiano: Venezia
Basa Jawa: Venesia
ქართული: ვენეცია
Qaraqalpaqsha: Vinetsiya
Kabɩyɛ: Feeniizi
қазақша: Венеция
ಕನ್ನಡ: ವೆನಿಸ್‌
한국어: 베네치아
kurdî: Wênîs
коми: Венеция
kernowek: Venis
Кыргызча: Венеция
Latina: Venetiae
Ladino: Venezia
Lëtzebuergesch: Venedeg
Lingua Franca Nova: Venezia
Limburgs: Venetië
Ligure: Venessia
lumbaart: Venèzia
lietuvių: Venecija
latviešu: Venēcija
मैथिली: भेनिस
олык марий: Венеций
македонски: Венеција
മലയാളം: വെനീസ്
монгол: Венец
मराठी: व्हेनिस
Bahasa Melayu: Venice
မြန်မာဘာသာ: ဗင်းနစ်မြို့
Napulitano: Venezia
Nedersaksies: Venies
नेपाली: भेनिस
नेपाल भाषा: भेनिस
Nederlands: Venetië (stad)
norsk nynorsk: Venezia
norsk: Venezia
Nouormand: V'nise
occitan: Venècia
Ирон: Венеци
ਪੰਜਾਬੀ: ਵੈਨਿਸ
Papiamentu: Venezia
Picard: Venise
polski: Wenecja
Piemontèis: Venessia
پنجابی: وینس
português: Veneza
Runa Simi: Venezia
română: Veneția
tarandíne: Venezia
русский: Венеция
संस्कृतम्: वेनिस
саха тыла: Венеция
sardu: Venetzia
sicilianu: Vinezzia
Scots: Venice
srpskohrvatski / српскохрватски: Venecija
Simple English: Venice
slovenčina: Benátky
slovenščina: Benetke
српски / srpski: Венеција
svenska: Venedig
Kiswahili: Venezia
ślůnski: Wynecyjo
தமிழ்: வெனிசு
తెలుగు: వెనిస్
тоҷикӣ: Венетсия
ไทย: เวนิส
Türkçe: Venedik
татарча/tatarça: Венеция
Twi: Venezia
удмурт: Венеция
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Wénitsiye
українська: Венеція
اردو: وینس
oʻzbekcha/ўзбекча: Venesiya
vèneto: Venesia
vepsän kel’: Venecii
Tiếng Việt: Venezia
Volapük: Venezia
Winaray: Venesya
吴语: 威尼斯
მარგალური: ვენეცია
ייִדיש: ווענעציע
Zeêuws: Venetië
中文: 威尼斯
文言: 威尼斯
Bân-lâm-gú: Venezia
粵語: 威尼斯