Vatikani
English: Vatican City

 • disambig.svg ky artikull merret me shtetin vatikani për kuptimet tjera shiko vatikani (kthjellim)


  shteti i qytetit te vatikanit
  status civitatis vaticanae
  flamuri i vatikani stema e vatikani
  flamuri stema
  himni kombëtar: inno e marcia pontificale
   
  situata e vatikani
   
  kryeqyteti vatikani
  gjuha zyrtare italishtja, latinishtja
  forma e qeverisë monarki absolute
  president papa françesku
  pavarësia
  11 shkurt 1929
  sipërfaqja vëndi i 231-të
  0.44 km²
  popullsia
   • totale
   • dendësia
  vëndi i 220-të
  826 (2009)
  1877 banorë/km²
  monedha euro
  zona kohore
   • në verë
  utc +1
  utc +2
  kodi i internetit .va
  prefiksi telefonik +379
  prefiksi radiofonik hva-hvz
  kodi iso 3166-1 255/ vat / va
  një pamje e sheshit st peter

  qyteti i vatikanit - zyrtarisht, shteti i qytetit të vatikanit apo qytetshteti i vatikanit (italishtja: stato della città del vaticano, latinishtja: status civitatis vaticanae) është vend enklave sovran që gjendët në veri-perendim të romës, itali. vatikani është selia e kishës katolike të ritit romak dhe atij lindor.

  vatikani zë një hapësirë prej 0,44 km2 dhe ka diku 850 banorë. kryetar i shtetit është papa, i cili ushtron fuqinë e ligjvënies, zbatimit të ligjit dhe fuqinë gjyqësore. gjuhë zyrtare është italishtja. jashtë vatikanit gjendet ndërtesa e qendrës arsimore universiteti i papatit ndërsa në brendi akademia e papatit për shkencë, biblioteka dhe ndër të tjera në brendi përfshihet edhe kisha e petritit dhe kopshti i papatit me sheshin e petritit. nga unesco është deklaruar si trashëgimi kulturore botërore. po ashtu selia e shenjtë si pasuri të lirë ka disa kisha dhe hapësira brenda romës si e drejte e territoreve jashtë shtetit. po ashtu në bazë të kësaj të drejte ka edhe disa ndërtesa dhe pallatin verorë të papatit në kështjellën gandolfo. vatikani ka stacionin vetjakë të trenave si dhe shtëpinë e transmetimeve radio-televizive, monedhat dhe postën e vetë. me marrëveshjen laterale, italia nga 1929-ta e njehë pavarësinë e plotë të vatikanit.

 • historia
 • politika
 • njësit administrative
 • gjeografia
 • ekonomia
 • demografia
 • kultura
 • shiko dhe këtu
 • lidhje të jashtme

Disambig.svg Ky artikull merret me Shtetin Vatikani për kuptimet tjera shiko Vatikani (kthjellim)


Shteti i Qytetit te Vatikanit
Status Civitatis Vaticanae
Flamuri i Vatikani Stema e Vatikani
Flamuri Stema
Himni kombëtar: Inno e Marcia Pontificale
 
Situata e Vatikani
 
Kryeqyteti Vatikani
Gjuha zyrtare italishtja, latinishtja
Forma e qeverisë Monarki Absolute
President Papa Françesku
Pavarësia
11 Shkurt 1929
Sipërfaqja Vëndi i 231-të
0.44 km²
Popullsia
 • totale
 • dendësia
Vëndi i 220-të
826 (2009)
1877 banorë/km²
Monedha Euro
Zona kohore
 • në verë
UTC +1
UTC +2
Kodi i internetit .va
Prefiksi telefonik +379
Prefiksi radiofonik HVA-HVZ
Kodi ISO 3166-1 255/ VAT / VA
Një pamje e sheshit St Peter

Qyteti i Vatikanit - zyrtarisht, Shteti i Qytetit të Vatikanit apo Qytetshteti i Vatikanit (italishtja: Stato della Città del Vaticano, latinishtja: Status Civitatis Vaticanae) është vend enklave sovran që gjendët në veri-perendim të Romës, Itali. Vatikani është selia e Kishës Katolike të ritit romak dhe atij lindor.

Vatikani zë një hapësirë prej 0,44 km2 dhe ka diku 850 banorë. Kryetar i shtetit është Papa, i cili ushtron fuqinë e ligjvënies, zbatimit të ligjit dhe fuqinë gjyqësore. Gjuhë zyrtare është Italishtja. Jashtë Vatikanit gjendet ndërtesa e qendrës arsimore Universiteti i Papatit ndërsa në brendi Akademia e Papatit për Shkencë, Biblioteka dhe ndër të tjera në brendi përfshihet edhe Kisha e Petritit dhe Kopshti i Papatit me Sheshin e Petritit. Nga UNESCO është deklaruar si trashëgimi kulturore botërore. Po ashtu selia e shenjtë si pasuri të lirë ka disa Kisha dhe hapësira brenda Romës si e drejte e territoreve jashtë shtetit. Po ashtu në bazë të kësaj të drejte ka edhe disa ndërtesa dhe pallatin verorë të Papatit në Kështjellën Gandolfo. Vatikani ka stacionin vetjakë të trenave si dhe shtëpinë e transmetimeve radio-televizive, monedhat dhe postën e vetë. Me marrëveshjen Laterale, Italia nga 1929-ta e njehë pavarësinë e plotë të Vatikanit.

Other Languages
Acèh: Vatikan
Afrikaans: Vatikaanstad
Alemannisch: Vatikan
Ænglisc: Faticanburg
العربية: الفاتيكان
авар: Ватикан
azərbaycanca: Vatikan
تۆرکجه: واتیکان
башҡортса: Ватикан
Bali: Vatikan
Boarisch: Vatikanstod
žemaitėška: Vatikans
Bikol Central: Ciudad nin Vaticano
беларуская: Ватыкан
беларуская (тарашкевіца)‎: Ватыкан
български: Ватикан
भोजपुरी: वेटिकन सिटी
Bislama: Vatican Siti
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ভ্যাটিকান সিটি
bosanski: Vatikan
буряад: Ватикан
Chavacano de Zamboanga: Ciudad del Vaticano
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Vaticano
нохчийн: Ватикан
کوردی: ڤاتیکان
qırımtatarca: Vatikan
čeština: Vatikán
kaszëbsczi: Watikan
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Ватиканъ
Чӑвашла: Ватикан
Cymraeg: Y Fatican
Deutsch: Vatikanstadt
Zazaki: Vatikan
dolnoserbski: Vatikańske město
ދިވެހިބަސް: ވެޓިކަން ސިޓީ
eʋegbe: Vatican City
Ελληνικά: Βατικανό
emiliàn e rumagnòl: Sitê dal Vaticân
English: Vatican City
Esperanto: Vatikano
eesti: Vatikan
estremeñu: Ciá del Vaticanu
فارسی: واتیکان
Fulfulde: Watikan
suomi: Vatikaani
Võro: Vatikan
føroyskt: Vatikanið
français: Vatican
arpetan: Vatican
Nordfriisk: Watikaanstääd
Gagauz: Vatikan
kriyòl gwiyannen: Vatikan
Avañe'ẽ: Táva Vatikáno
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: व्हॅटिकन सिटी
𐌲𐌿𐍄𐌹𐍃𐌺: 𐍀𐌰𐍀𐌰𐌲𐌰𐍂𐌳𐍃
Hausa: Vatican
客家語/Hak-kâ-ngî: Vatican
Hawaiʻi: Wakikana
Fiji Hindi: Vatican City
hrvatski: Vatikan
hornjoserbsce: Vatikanske město
Kreyòl ayisyen: Vatikan
magyar: Vatikán
հայերեն: Վատիկան
Արեւմտահայերէն: Վատիկան
interlingua: Citate Vatican
Bahasa Indonesia: Vatikan
Interlingue: Vaticano
ГӀалгӀай: Ватикан
íslenska: Vatíkanið
日本語: バチカン
Patois: Vatikan Siti
Jawa: Vatikan
ქართული: ვატიკანი
Qaraqalpaqsha: Vatikan
Taqbaylit: Vatikan
Адыгэбзэ: Ватикан
Kabɩyɛ: Fatiikaŋ
Kongo: Vatican
қазақша: Ватикан
kalaallisut: Vatikani
ភាសាខ្មែរ: បុរីវ៉ាទីកង់
한국어: 바티칸 시국
Перем Коми: Ватикан
къарачай-малкъар: Ватикан
Ripoarisch: Vatikan
kurdî: Vatîkan
коми: Ватикан
kernowek: Cita Vatikan
Кыргызча: Ватикан
Lëtzebuergesch: Vatikanstad
лезги: Ватикан
Lingua Franca Nova: Site Vatican
Limburgs: Vaticaanstad
lingála: Vatikáni
لۊری شومالی: ڤاتیکان سیتی
lietuvių: Vatikanas
latgaļu: Vatikans
latviešu: Vatikāns
Malagasy: Vatikàna
олык марий: Ватикан
Māori: Poho o Pita
Minangkabau: Vatikan
македонски: Ватикан
монгол: Ватикан
Bahasa Melayu: Kota Vatikan
Mirandés: Baticano
မြန်မာဘာသာ: ဗာတီကန်စီးတီး
Dorerin Naoero: Batikan
Nāhuatl: In Vaticano
Plattdüütsch: Vatikaan
Nedersaksies: Vatikaanstad
Nederlands: Vaticaanstad
norsk nynorsk: Vatikanstaten
Novial: Vatikan Urbe
Nouormand: Vatican
occitan: Vatican
Livvinkarjala: Vatikan
Ирон: Ватикан
Papiamentu: Siudad Vatikano
Picard: Vatican
Pälzisch: Vatikanstadt
पालि: वैटिकन
Norfuk / Pitkern: Watikan Citii
polski: Watykan
Piemontèis: Sità dël Vatican
پنجابی: ویٹیکن
Ποντιακά: Βατικανό
português: Vaticano
Runa Simi: Watikanu llaqta
romani čhib: Vatican
română: Vatican
armãneashti: Vatican
русский: Ватикан
русиньскый: Ватікан
Kinyarwanda: Vatikani
संस्कृतम्: वैटिकन
саха тыла: Ватикаан
davvisámegiella: Vatikána
srpskohrvatski / српскохрватски: Vatikan
සිංහල: වතිකානුව
Simple English: Vatican City
slovenčina: Vatikán
slovenščina: Vatikan
Gagana Samoa: Aai o Vatikana
chiShona: Vatican City
Soomaaliga: Faatikan
српски / srpski: Ватикан
SiSwati: IVathikhi
Seeltersk: Vatikoanstääd
Sunda: Vatikan
svenska: Vatikanstaten
Kiswahili: Vatikani
ślůnski: Watykůn
tetun: Vatikanu
тоҷикӣ: Вотикон
Türkmençe: Watikan
Türkçe: Vatikan
Xitsonga: Vatican City
татарча/tatarça: Ватикан
удмурт: Ватикан
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ۋاتىكان شەھىرى
українська: Ватикан
oʻzbekcha/ўзбекча: Vatikan shahri
vepsän kel’: Vatikan
Tiếng Việt: Thành Vatican
West-Vlams: Vaticoanstad
Volapük: Vatikän
Wolof: Watikaa
吴语: 梵蒂冈
მარგალური: ვატიკანი
ייִדיש: וואטיקאן
Yorùbá: Ìlú Fatikan
Vahcuengh: Vatican
Zeêuws: Vaticaânstad
中文: 梵蒂冈
文言: 梵蒂岡
Bân-lâm-gú: Vaticano
粵語: 梵蒂岡