Valentina Tereshkova

Valentina Terechkova.

Valentina Tereshkova Vladimirovna (Rusisht Валентина Владимировна Терешкова), e lindur 6 mars 1937), është një kozmonaute sovjetike dhe inxhiniere, e dalë në pension dhe gruaja e parë që ka fluturuar në hapsirë, ajo ka qenë e zgjedhur nga më shumë se katërqind aplikuesve dhe pesë finalistëve për të pilotuar Vostok 6 më 16 qershor 1963.

Në mënyrë për të hyrë në Korpusin e Kozmonautëve, Tereshkova hyri në Forcat Ajrore Sovjetike dhe kështu ajo u bë gjithashtu civilja e parë që ka fluturuar në hapësirë.[1]

Para rekrutimin e saj si një kozmonaute, Tereshkova ishte punëtore në një fabrikë tekstili dhe një pilote amator. Pas shpërbërjes së grupit të parë të Kozmonautëve femra në 1969, ajo u bë anëtare e shquar e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik, duke drejtuar zyrën politike. Ajo mbeti politikisht aktiv pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe ende përmendet si një heroinë në Rusinë pas-sovjetike dhe në shumë vende të botës.

Other Languages
azərbaycanca: Valentina Tereşkova
Bikol Central: Valentina Tereshkova
беларуская (тарашкевіца)‎: Валянціна Церашкова
Bahasa Indonesia: Valentina Tereshkova
لۊری شومالی: والنتینا ترشکوا
Bahasa Melayu: Valentina Tereshkova
norsk nynorsk: Valentina Teresjkova
Simple English: Valentina Tereshkova
slovenščina: Valentina Tereškova
татарча/tatarça: Валентина Терешкова
oʻzbekcha/ўзбекча: Valentina Tereshkova
vepsän kel’: Tereškova Valentina