Valdivia
English: Valdivia

Valdivia
Qytet
Njohur siQyteti i lumenjve
noform
Rruga Libertad në Valdivia
Stema_figura
Emblema e Valdivisë
Flag of Valdivia, Chile.svg
Flamuri i Valdivisë
Vendndodhja
Valdivia is located in Kilia
Valdivia
Valdivia

Administrimi
ShtetiFlamuri Kili
RajoniLos Ríos
ProvincaProvinca e Valdivisë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja1015.6 km2
Popullsia166,080 banorë (2017)
Dendësia163,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi5 shkurt 1552
VendasitValdiviano, -a
Zona Kohore(UTC-3)
Verore(UTC-4)
Kodi Postal5090000
Prefiksi+56 632
Koordinatat39° 48′ 50″ Jug

73° 14′ 45″ Perëndim

Valdivia është qytet dhe komunë në jug të Kilit. Qyteti u emërua pas themeluesit të saj Pedro de Valdivia. Që nga tetori 2007, Valdivia është kryeqytet i rajonit Los Ríos dhe poashtu është kryeqyteti i Provincës së Valdivisë.

Në vitin 1960, Valdivia u dëmtua nga një tërmet më i fuqishëm e regjistruar ndonjëhere me 9,5 shkallë.[1] Mbeturinat dhe ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti ende mund të gjenden në zonat periferike. Përveç kësaj, rrëshqitja e tokës dhe sedimentet kanë rezultuar në sfida komplekse navigimi në lumenjtë lokalë dhe në disa zona, rrënojat e ndërtesave janë të dukshme nga uji.

Other Languages
Afrikaans: Valdivia
Ænglisc: Valdivia
العربية: فالديفيا
asturianu: Valdivia
Aymar aru: Valdivia
azərbaycanca: Valdiviya
Boarisch: Valdivia
žemaitėška: Valdėvėjė
беларуская: Вальдывія
български: Валдивия
Chavacano de Zamboanga: Valdivia
čeština: Valdivia
dansk: Valdivia
Deutsch: Valdivia
Ελληνικά: Βαλδίβια
English: Valdivia
Esperanto: Valdivia
español: Valdivia
eesti: Valdivia
euskara: Valdivia
estremeñu: Valdivia
فارسی: بالدیبیا
français: Valdivia
Nordfriisk: Valdivia
galego: Valdivia
עברית: ואלדיביה
hrvatski: Valdivia
Kreyòl ayisyen: Valdivia, Chili
magyar: Valdivia
Bahasa Indonesia: Valdivia, Chili
Ilokano: Valdivia
íslenska: Valdivia
italiano: Valdivia
ქართული: ვალდივია
kalaallisut: Valdivia
한국어: 발디비아
Latina: Valdivia
lietuvių: Valdivija
latviešu: Valdivija
Nederlands: Valdivia (stad)
norsk: Valdivia
Novial: Valdivia
occitan: Valdivia
polski: Valdivia
Piemontèis: Valdivia
پنجابی: والدیویا
português: Valdivia (cidade)
Runa Simi: Valdivia
română: Valdivia, Chile
русский: Вальдивия
Scots: Valdivia
srpskohrvatski / српскохрватски: Valdivia
Simple English: Valdivia
slovenščina: Valdivia
српски / srpski: Валдивија
svenska: Valdivia
Türkçe: Valdivia
татарча/tatarça: Вальдивия
українська: Вальдівія
Tiếng Việt: Valdivia
ייִדיש: וואלדיוויא
Bân-lâm-gú: Valdivia (siâⁿ)