Václav Klaus

Vaclav Klaus headshot.jpg

Václav Klaus (shqiptimi Çek: [va tslaf Klaus ː]; lindur më 19 qershor 1941) është Presidenti i dytë i Republikës Çeke (që nga viti 2003, rizgjidhet në 2008) dhe ish-Kryeministër i Republikës Çeke (1992-1997). Një ekonomist dhe tregtar, ai është bashkë-themelues i Partisë Demokratike Qytetare, partia më e madhe e Republikës Çeke e qendrës së djathtë. Klaus, i cili është një euroskeptik, është kundër Traktatit të Lisbonës, kjo u vu re në moment e nevojshëm të nënshkrimit të tij për të ardhur në fuqi. Ai quhet "Margaret Thatcher e Evropës Qendrore".

Republika Çeke

  • lidhje të jashtme

Lidhje të jashtme

Other Languages
Alemannisch: Václav Klaus
asturianu: Václav Klaus
azərbaycanca: Vatslav Klaus
беларуская: Вацлаў Клаус
беларуская (тарашкевіца)‎: Вацлаў Клаўс
български: Вацлав Клаус
català: Václav Klaus
čeština: Václav Klaus
Deutsch: Václav Klaus
dolnoserbski: Václav Klaus
Ελληνικά: Βάτσλαφ Κλάους
English: Václav Klaus
Esperanto: Václav Klaus
español: Václav Klaus
euskara: Václav Klaus
français: Václav Klaus
Gaeilge: Václav Klaus
Gàidhlig: Václav Klaus
hornjoserbsce: Václav Klaus
Bahasa Indonesia: Václav Klaus
Ilokano: Václav Klaus
italiano: Václav Klaus
Basa Jawa: Václav Klaus
қазақша: Вацлав Клаус
Lëtzebuergesch: Václav Klaus
lumbaart: Václav Klaus
lietuvių: Václav Klaus
latviešu: Vāclavs Klauss
македонски: Вацлав Клаус
Nederlands: Václav Klaus
norsk nynorsk: Václav Klaus
occitan: Václav Klaus
português: Václav Klaus
Runa Simi: Václav Klaus
română: Václav Klaus
русский: Клаус, Вацлав
Simple English: Václav Klaus
slovenčina: Václav Klaus
slovenščina: Václav Klaus
српски / srpski: Вацлав Клаус
svenska: Václav Klaus
Türkçe: Václav Klaus
українська: Вацлав Клаус
oʻzbekcha/ўзбекча: Václav Klaus
Tiếng Việt: Václav Klaus
Yorùbá: Václav Klaus