Trinidadi dhe Tobagoja

Republic of Trinidad and Tobago
Flag of Trinidad and Tobago.svgEmblema - Trinidadi dhe Tobagoja
Trinidad dhe TobagoTrinidad dhe Tobago
Moto Kombëtare: Together we aspire, together we achieve
(Anlishtja:Bashk do vdesim, bashk do fitojm)
Vendndodhja - Trinidadi dhe Tobagoja

Trinidad dhe Tobago janë ishujt-shtet Karibienë jugorë pranë bregdetit verilindorë të Venezuelës. Dy ishujt kanë një sipërfaqe prej 5 128 km2 në të cilët jetojnë 1,32 milion banorë të racës së zezë, Indisë, të përzierë, të bardhë e të verdhë (kinezë). Për kryeqytet kanë portën spanjolle në Trinidad (Port of Spain) dhe gjuhën angleze për gjuhë zyrtare shtetërore.

Sipas kushtetutës së vitit 1976 Trinidad dhe Tabako paraqesin një republikë presidenciale. Ishulli Trinidad zë një sipërfaqe tokësore prej 4 828 km2 që në veri është malore dhe frytdhënëse.

Eksportojnë naftë, gazë natyrorë, asfalt, sheqer, kako, limona (lloje të ndryshme) si dhe derivate të naftës të nxjerr nga rafineria. Porta e brendshme dhe ndërkombëtare detare dhe ajo ajrore ndodhet në Portën e Spanjës (Port of Spain)

Ishujt për evropianët i zbuloj Kolumbi, Trinidad më 1797, Tabako më 1814 ra në duar të britanikëve. Më 1962 paraqitet si të pavarura dhe nga 1997 kanë president të shtetit Arthur N. R. Robinsonin.

Other Languages
Alemannisch: Trinidad und Tobago
azərbaycanca: Trinidad və Tobaqo
žemaitėška: Trinidads ėr Tuobags
Bikol Central: Trinidad asin Tobago
беларуская: Трынідад і Табага
беларуская (тарашкевіца)‎: Трынідад і Табага
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: ত্রিনিদাদ বারো টোবাগো
Chavacano de Zamboanga: Trinidad y Tobago
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Trinidad gâe̤ng Tobago
qırımtatarca: Trinidad ve Tobago
dolnoserbski: Trinidad a Tobago
ދިވެހިބަސް: ޓުރިނިޑާޑް ޓޮބޭގޯ
estremeñu: Triniá i Tobagu
Nordfriisk: Trinidad an Tobago
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: त्रिनिदाद आणि टोबॅगो
客家語/Hak-kâ-ngî: Trinidad lâu Tobago
hornjoserbsce: Trinidad a Tobago
Kreyòl ayisyen: Trinidad ak Tobago
Bahasa Indonesia: Trinidad dan Tobago
Interlingue: Trinidad e Tobago
Qaraqalpaqsha: Trinidad ha'm Tobago
Lëtzebuergesch: Trinidad an Tobago
Lingua Franca Nova: Trinidad e Tobago
لۊری شومالی: ترینیداد و توباگو
македонски: Тринидад и Тобаго
Bahasa Melayu: Trinidad dan Tobago
Plattdüütsch: Trinidad un Tobago
Nederlands: Trinidad en Tobago
norsk nynorsk: Trinidad og Tobago
Livvinkarjala: Trinidad da Tobago
Papiamentu: Trinidad i Tobago
Norfuk / Pitkern: Trinidad a' Tobago
Piemontèis: Trinidad e Tobago
português: Trindade e Tobago
Kinyarwanda: Tirinida na Tobago
srpskohrvatski / српскохрватски: Trinidad i Tobago
Simple English: Trinidad and Tobago
slovenčina: Trinidad a Tobago
slovenščina: Trinidad in Tobago
Gagana Samoa: Trindad ma Tobacco
српски / srpski: Тринидад и Тобаго
татарча/tatarça: Тринидад һәм Тобаго
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ترىنىداد ۋە توباگو
українська: Тринідад і Тобаго
oʻzbekcha/ўзбекча: Trinidad va Tobago
vepsän kel’: Trinidad da Tobago
Tiếng Việt: Trinidad và Tobago
Bân-lâm-gú: Trinidad kap Tobago
粵語: 千里達