Trinia

Trinia (El Greco)

krishterim Trinia është mësimi që pohon se Perëndia (Zoti) është një Qenie e vetme që ekziston,por që nuk mbështetet në Bibël, njëkohësisht dhe në amshim, si një bashkim i tre personave (personae, prosopa): Ati (Burimi, Lartmadhëria e Amshuar, Krijuesi i gjithësisë); Biri (që ka jetuar pergjithmonë, Fjala ose Fjala e Amshuar, mishëruar si Jezusi i Nazaretit, bërë njeri, lindur (trupërisht) nga gjiri i Virgjëreshës Mari, dhe Shpirti i Shenjtë (që Ati e dërgon në emër të Krishtit për të mësuar dhe kuptuar të vërtetat e zbuluara). Që nga qindvjeçari i 4-t e.r , në Krishterimin e Lindjes dhe të Perëndimit, ky mësim është shpallur si "Një Perëndi në Tre Persona", që të tre si "persona" të ndryshëm dhe të bashkë amshuar ose "hypostases", ndajnë një thelb të vetëm Hyjnor, qenie, apo natyre.

Other Languages
Afrikaans: Drie-eenheid
Alemannisch: Dreifaltigkeit
አማርኛ: ሥላሴ
العربية: ثالوث
ܐܪܡܝܐ: ܬܠܝܬܝܘܬܐ
azərbaycanca: Üç üqnum
беларуская: Тройца
беларуская (тарашкевіца)‎: Троіца
български: Света Троица
brezhoneg: Trinded kristen
bosanski: Sveto Trojstvo
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Săng-ôi-ék-tā̤
Чӑвашла: Виçпĕрлев
Cymraeg: Y Drindod
Ελληνικά: Αγία Τριάδα
English: Trinity
Esperanto: Sankta Triunuo
eesti: Kolmainsus
euskara: Hirutasun
فارسی: تثلیث
føroyskt: Tríeindin
furlan: Trinitât
Gaeilge: Tríonóid
Gàidhlig: Trianaid
हिन्दी: त्रित्व
hrvatski: Trojstvo
interlingua: Trinitate
Bahasa Indonesia: Tritunggal
日本語: 三位一体
ქართული: სამება
қазақша: Троица
한국어: 삼위일체
Latina: Trinitas
Lëtzebuergesch: Dräifaltegkeet
lietuvių: Trejybė
latviešu: Trīsvienība
Malagasy: Trinite
олык марий: Кумытло
македонски: Свето Тројство
മലയാളം: ത്രിത്വം
मराठी: त्रैक्य
Bahasa Melayu: Tritunggal
Nedersaksies: Drijainhaid
Nederlands: Drie-eenheid
norsk nynorsk: Treeininga
occitan: Trinitat
Runa Simi: Kimsantin Dyus
rumantsch: Trinitad
română: Sfânta Treime
русский: Троица
русиньскый: Свята Тройця
srpskohrvatski / српскохрватски: Trojstvo
Simple English: Trinity
slovenščina: Sveta Trojica
српски / srpski: Свето Тројство
Kiswahili: Utatu
తెలుగు: త్రిత్వము
Tagalog: Trinidad
Türkçe: Teslis
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئۈچلۈك تەڭرى
українська: Трійця
اردو: تثلیث
oʻzbekcha/ўзбекча: Muqaddas uchlik
Tiếng Việt: Ba Ngôi
吴语: 三位一体
中文: 三位一體
Bân-lâm-gú: Sam-it
粵語: 三位一體