Toni Braxton

Toni Michelle Braxton, e njohur si Toni Braxton, lindi më 7 tetor të vitit 1967, është këngëtare, vokaliste, shkruese tekstesh këngësh dhe aktore amerikan. Ajo ka fituar 6 Grammy Awards dhe ka shitur rreth 40 milion albume. U bë e njohur me hitin e saj numer 1 "Un-Break My Heart".

Braxton dhe 4 motrat e saja (Traci, Trina, Towanda, dhe Tamar) filluan të këndojnë me grupin e tyre The Braxtons në vitet '80-ta dhe u shënuan në Arista Records në vitin 1989. Kënga e tyre e parë "Good Life", u realizua në vitin 1990. Kënga nuk ishte shumë e sukseshme, por tërhoqi vëmendjen e Antonio "L.A." Reid dhe Kenneth "Babyface" Edmonds.

Other Languages
asturianu: Toni Braxton
български: Тони Бракстън
català: Toni Braxton
čeština: Toni Braxton
Deutsch: Toni Braxton
Ελληνικά: Τόνι Μπράξτον
English: Toni Braxton
español: Toni Braxton
français: Toni Braxton
magyar: Toni Braxton
Bahasa Indonesia: Toni Braxton
italiano: Toni Braxton
Basa Jawa: Toni Braxton
Nederlands: Toni Braxton
polski: Toni Braxton
português: Toni Braxton
română: Toni Braxton
Simple English: Toni Braxton
slovenčina: Toni Braxton
svenska: Toni Braxton
Tagalog: Toni Braxton
Türkçe: Toni Braxton
українська: Тоні Брекстон
Tiếng Việt: Toni Braxton
Yorùbá: Toni Braxton