Time Warner

Logo i Time Warner

Time Warner Inc. (TWX) me seli në New York, SHBA është një nga kompanitë më të mëdha mediale botërore. Është një kompani publikuese gjigante e interesuar në publikimr, telekomunikim, film, televizion dhe Internet. Time Warner u krijua në vitin 1990 duke u bashkuar kompanitë Time Inc. dhe Warner Communications. Bashkimi u bë nga "media e vjetër" (publikuese) dhe "media e re" (televizion, film dhe muzikë).

Në vitin 1996, Time Warner zotëroi Turner Broadcasting System nga Ted Turner, duke përfshirë Cable News Network(CNN).

Në vitin 2000, America Online (AOL) u bashkua me Time Warner dhe kompania u bë AOL Time Warner Inc.. Ky bashkim u pa si një katastrofë kurorëzuese e maninë e investimeve në internet (Internetmani) në fund të shekullit XX. Në vitin 2003 kompania e bashkuar raportoi një humble vjetore me vlerë gati 100 miliard dollarë amerikan. Kjo ishte humbja më e madhe e regjistruar në historinë e korporatave, nga kjo shumë 45 miliard dollarë amerikan bienin mbi supet e kompanisë AOL. Në vitin 2004 shkurtesa AOL u largua nga emri i kompanisë.

Në mars të vitit 2004 kompania ia shiti muzikën e prodhuar dhe biznesin e publikimeve muzikore grupit të investimeve private udhëhequr nga Edgar Bronfman, duke u bërë Warner Music.

Në fund të vitit 2005 Time Warner regjistron arrinë një vlerë të ardhurash vjetore 43.65 miliardë dollarë amerikan.

Shih edhe


Other Languages
العربية: تايم وارنر
asturianu: Time Warner
беларуская: Time Warner
български: Тайм Уорнър
català: Time Warner
čeština: Time Warner
Deutsch: Time Warner
English: Time Warner
Esperanto: Time Warner
español: Time Warner
français: Time Warner
magyar: Time Warner
Bahasa Indonesia: Time Warner
íslenska: Time Warner
italiano: Time Warner
қазақша: Time Warner
한국어: 타임 워너
lietuvių: Time Warner
latviešu: Time Warner
Bahasa Melayu: Time Warner
Nederlands: Time Warner
polski: Time Warner
português: Time Warner
română: Time Warner
русский: Time Warner
Simple English: Time Warner
slovenščina: Time Warner
српски / srpski: Tajm Vorner
svenska: Time Warner
Türkçe: Time Warner
українська: TimeWarner
Tiếng Việt: Time Warner
中文: 時代華納
Bân-lâm-gú: Time Warner
粵語: 時代華納