Tenochtitlán

Tenochtitlán
Qytet-Shtet (altepetl)
noform
Modeli i tempullit, Muzeun Kombëtar i Antropologjisë në Meksikë
Vendndodhja
Tenochtitlán is located in Meksika
Tenochtitlán
Tenochtitlán

Administrimi
ShtetiFlamuri Perandoria Azteke
RajoniRajonet Azteke
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja8 - 13.5 km2
Popullsiarreth 200,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi- Themelimi: 1325

- Rënia: 1521

Koordinatat19° 26′ 6″ Veri

99° 7′ 53″ Perëndim

Tenochtitlán (sqt. Tenoçitilani) ka qenë një qytet-shtet (altepetl) i popullit Nahua i ndodhur në një ishull të liqenit Texcoco në luginën e Meksisës. U themelua në viti 1325 ndëra në shekullin XV u bë kryeqëdër e Peradorisë Azteke derisa në vitin 1521 u pushtua nga spanjollët. Emri i qytetit vjen nga gjuha Nahuatl që do të thotë tetl (gur) dhe nochtli (fik deti, lloj kaktusi) së bashku "Mes fiqve të detit që rriten në shkëmbinj". Tenoçitilani ishte një nga dy qytet-shtetet Meksikane, tjetri ishte Tlatelolco.

Ai ishte një qytet i lulëzuar, i mbrojtur me diga nga përmbytjet dhe lidhej me pjesën tjetër të tokës nga tre rrugë të shtruara me kalldrëm. Pushtuesi spanjoll Cortés Hernán e zaptoi qytetin në 1521 dhe e rrafshoi atë. Me rrënojat e tij ai themeloi qytetin Meksiko[1].

Other Languages
Afrikaans: Tenochtitlan
aragonés: Tenochtitlán
العربية: تينوتشتيتلان
Aymar aru: Tinochtitlan
беларуская: Тэначтытлан
беларуская (тарашкевіца)‎: Тэначтытлан
български: Теночтитлан
brezhoneg: Tenochtitlan
català: Tenochtitlán
čeština: Tenochtitlán
Cymraeg: Tenochtitlan
Deutsch: Tenochtitlan
Ελληνικά: Τενοτστιτλάν
English: Tenochtitlan
Esperanto: Tenoĉtitlano
euskara: Tenochtitlán
Gaeilge: Tenochtitlán
hrvatski: Tenochtitlán
magyar: Tenocstitlan
հայերեն: Տենոչտիտլան
Bahasa Indonesia: Tenochtitlán
íslenska: Tenochtitlán
italiano: Tenochtitlán
Latina: Temistitlana
Lingua Franca Nova: Tenochtitlan
lietuvių: Tenočtitlanas
latviešu: Tenočtitlāna
македонски: Теночтитлан
Bahasa Melayu: Tenochtitlan
Plattdüütsch: Tenochtitlán
Nederlands: Tenochtitlan
norsk nynorsk: Tenochtitlán
Diné bizaad: Tenochtitlan
occitan: Tenochtitlan
Piemontèis: Tenochtitlán
português: Tenochtitlán
Runa Simi: Tenochtitlan
română: Tenochtitlan
русский: Теночтитлан
sicilianu: Tenochtitlán
srpskohrvatski / српскохрватски: Tenochtitlán
Simple English: Tenochtitlan
slovenčina: Tenochtitlan
slovenščina: Tenochtitlan
српски / srpski: Теночтитлан
svenska: Tenochtitlán
Kiswahili: Tenochtitlan
Türkçe: Tenochtitlan
українська: Теночтітлан
oʻzbekcha/ўзбекча: Tenochtitlan
Tiếng Việt: Tenochtitlan
Winaray: Tenochtitlan