Telegrafi

Telegrafo.png

Telegrafi është një pajisje apo sistem për transmetimin e mesazheve në largësi të mëdha. Për ndryshim nga telefoni telegrafi nuk mund të transmetojë zërin mirëpo shkronjat e caktuara i kthen në kode të caktuara të cilat aparati telegrafik i kthen në sinjale zëri dhe ato ia përcjell aparatit marrës nëpërmjet rrjetit telegrafik. Deri para 30 vjetësh kur telefoni nuk ishte i zhvilluar si sot, njerëzit shpesh e shfrytëzonin shkruarjen e mesazheve në largësi nëpërmjet telegrafit. Këto lloje mesazhesh quheshin telegrame.

Other Languages
Afrikaans: Telegrafie
العربية: تلغراف
asturianu: Telegrafía
български: Телеграфия
català: Telegrafia
ᏣᎳᎩ: ᏕᎦᏃᏣᎸ
čeština: Telegrafie
dansk: Telegrafi
Deutsch: Telegrafie
Ελληνικά: Τηλεγραφία
English: Telegraphy
Esperanto: Telegrafio
español: Telegrafía
euskara: Telegrafia
فارسی: تلگراف
suomi: Lennätin
Gàidhlig: Dealan-spèid
עברית: טלגרפיה
हिन्दी: टेलीग्राफ
hrvatski: Telegrafija
magyar: Távíró
Bahasa Indonesia: Telegrafi
íslenska: Ritsími
日本語: 電報
ქართული: ტელეგრაფი
한국어: 전보
Latina: Telegraphia
lietuvių: Telegrafas
latviešu: Telegrāfs
Bahasa Melayu: Telegrafi
မြန်မာဘာသာ: ကြေးနန်း
नेपाल भाषा: टेलेग्राफी
Nederlands: Telegrafie
norsk nynorsk: Telegrafi
norsk: Telegrafi
polski: Telegrafia
português: Telegrafia
rumantsch: Telegrafia
română: Telegrafie
Scots: Telegrafie
Simple English: Telegraphy
српски / srpski: Телеграфија
Seeltersk: Telegrafie
svenska: Telegrafi
Kiswahili: Telegrafu
தமிழ்: தந்தி
Tagalog: Telegrapiya
oʻzbekcha/ўзбекча: Telegrafiya
Tiếng Việt: Điện báo
Winaray: Telegrapiya
მარგალური: ტელეგრაფი
ייִדיש: טעלעגראפיע
中文: 电报
Bân-lâm-gú: Tiān-pò
粵語: 電報