Teknologjia e informacionit

Informimi Teknologjik është aplikimi i kompjuterëve dhe pajisjeve të telekomunikacionit për të ruajtur, marrë, transmetuar dhe manipuluar të dhënat [1], shpesh në kontekstin e një biznesi apo ndërmarrje tjetër [2]. IT konsiderohet si nëngrup i teknologjisë së informacionit dhe komunikimit (TIK). Në vitin 2012, Zuppo propozoi një hierarki të TIK ku secili nivel hierarkik "përmban një shkallë të bashkësisë në atë që ato janë të lidhura me teknologjinë që lehtëson transferimin e informacionit dhe llojet të ndryshme të komunikimit të ndërmjetësuar elektronikisht" [3]. Biznes/IT ishte një nivel i hierarkisë TIK.

Kështu i definuar, ky term më së miri integron elektronikën, telekomunikacionin (telecommunications), informatikën (informatics), Internetin dhe mediumet (media), kurse mund të përdoret në njëjës dhe shumës.Teknologjia e informacionit është teper e rëndësishme ne zhvillimin e biznesit.[4]

Other Languages
Alemannisch: Informationstechnik
беларуская (тарашкевіца)‎: Інфармацыйныя тэхналёгіі
贛語: IT
Bahasa Indonesia: Teknologi informasi
日本語: 情報技術
ភាសាខ្មែរ: ព័ត៌មានវិទ្យា
한국어: 정보기술
Bahasa Melayu: Teknologi maklumat
norsk nynorsk: IKT
Livvinkarjala: Tiedotehniekku
srpskohrvatski / српскохрватски: Informaciona tehnologija
Simple English: Information technology
slovenščina: Informacijska tehnika
српски / srpski: Informaciona tehnologija
oʻzbekcha/ўзбекча: Axborot texnologiyalari
Tiếng Việt: Công nghệ thông tin
吴语: 信息技术
中文: 信息技术
粵語: 資訊科技