Sulfuri
English: Sulfur

Sulfuri
Sulfuri

Sulfuri është një element kimik. Në trupin e njeriut paraqitet me një përqindje prej afro 0,25%, sasi e cila ndodhet e shpërndarë në proteina dhe një pjesë ndihmon në miksjen e gjakut. Është gjithashtu shkaktari i erës së keqe të gazrave trupore, vezëve të prishura apo pellgjeve me ujë të ndjenur.Sulfuri gjendet me shum se 30 modifikime alotropike po vetem dy jan me te rendesishem sulfuri romboik dhe ai monoklinikSqufurit është një element kimik në chalcogen familjes, simbol S dhe numrin atomik 16.

Ajo është një organizatë jo-multivalent metal, pa erë, pa shije dhe të bollshme, nuk shpërndajë në ujë. Squfurit është i njohur mirë si kristalet e verdhë dhe të gjendet në shumë minerale (sulfide dhe sulfate) dhe madje edhe në formë amtare, veçanërisht në regjionet vullkanike. Shumica e squfurit është përdorur, megjithatë, me origjinë sedimentare.

Ajo është një element thelbësor për të gjitha krijesat e gjalla dhe kanë nevojë për disa amino acidet dhe kështu në shumë proteina. Squfurit është përdorur kryesisht si pleh (sulfat) dhe këpurdhëvrasës bimore (kundër myk pluhur), por gjithashtu është përdorur gjerësisht në barut, laxatives, ndeshjet dhe Insekticide

Karakteristikat

Kristal të squfurit natyrore Squfur Crystal Squfur pastrohet

Ajo është një organizatë jo-dritë metali aspekt të verdhë të cilat mund të kombinohen me hidrogjen të sulfide hidrogjeni është një gaz helmues që ka një erë karakteristike e vezëve kalbur. Ajo digjet me një flakë blu që lëshon një erë të veçantë mbytës (dioksid squfuri SO2). Squfurit është i patretshëm në ujë por është i tretshëm në (bi-) disulphide karboni (CS2). Gjendja e oksidimit të squfurit më të zakonshme janë -2, 2, 4 dhe 6.

Në të gjitha shtetet: allotropes të ngurta, të lëngshme dhe të gaztë squfur ka. Ne mund të tregojnë se kristal squfurit është formuar unaza në 8 anëtarë: S8.

Polimere të squfurit nitride pronave metalike edhe pse ato nuk përmbajnë atom metali, prona ky kompleks ka gjithashtu elektrike dhe optike të rralla.

Squfuri jokristalor ose "plastike" mund të prodhohen nga ftohje të shpejtë të squfurit kulluar. Studimet rreze tregojnë se forma jokristalor përbëhet nga një strukturë spiral me tetë atomet squfur për të kthehet.

Squfuri mund të merret në dy forma të kristaltë: octahedra orthorhombic, ose në prisms monoclinic, forma orthorhombic është më i qëndrueshëm në temperatura të zakonshëm. SHenja kimike :S, numri atomik 16 masa atomike 32 .GJindet i lire dhe i lidhur i lire gjindet ne afersi te vullkaneve kurse i lidhur gjindet ne forme te disa komponimeve a ato komponime jane ne forme te xeheve :PIRITI-FeS2,sfalerit-ZnS,GALENITI -PbS,CaSO4x2H20-GIPSI KRIPE,SULFATI I BARIUMIT-BaSO4.Sulfuri prej tokes nxirret me metoden e frashit me ane te gypit me piston .Ky ndryshe quhet lulja e sulfurit e pater 99,6%.Gjindet ne tri forma alotropike :sulfuri rombik,sulfuri prizmatik,sulfuri e ka zuluar nana me gazamorfe. Sulfuri eshte substance e ngurte me ngjyre te verdhe nuk tretet por mire tretet ne disulfurine karbonit .Eshte jometal.Eshte helmues .Perdoret ne industri ne degen e bujqesise si pesticid kunder demtuesve te pemeve kurse ne mjekesi perdoret per prodhimin e barnave kunder semundjes se lekures zgjebes.

Sulfuri gjendet i grumulluar ne thellesi tetokes .Sulfuri është një element kimik. Në trupin e njeriut paraqitet me një përqindje prej afro 0,25%, sasi e cila ndodhet e shpërndarë në proteina dhe një pjesë ndihmon në miksjen e gjakut. Është gjithashtu shkaktari i erës së keqe të gazrave trupore, veëve të prishura apo pellgjeve me ujë të ndjenur.Sulfuri gjendet me shum se 30 modifikime alotropike po vetem dy jan me te rendesishem sulfuri romboik dhe ai monoklinik Squfurit është një element kimik në chalcogen familjes, simbol S dhe numrin atomik 16. Ajo është një organizatë jo-multivalent metal, pa erë, pa shije dhe të bollshme, nuk shpërndajë në ujë. Squfurit është i njohur mirë si kristalet e verdhë dhe të gjendet në shumë minerale (sulfide dhe sulfate) dhe madje edhe në formë amtare, veçanërisht në regjionet vullkanike. Shumica e squfurit është përdorur, megjithatë, me origjinë sedimentare. Ajo është një element thelbësor për të gjitha krijesat e gjalla dhe kanë nevojë për disa amino acidet dhe kështu në shumë proteina. Squfurit është përdorur kryesisht si pleh (sulfat) dhe këpurdhëvrasës bimore (kundër myk pluhur), por gjithashtu është përdorur gjerësisht në barut, laxatives, ndeshjet dhe Insekticide

Other Languages
Afrikaans: Swawel
አማርኛ: ድኝ
aragonés: Ixufre
العربية: كبريت
asturianu: Azufre
Aymar aru: Asuphri
azərbaycanca: Kükürd
башҡортса: Көкөрт
беларуская: Сера
беларуская (тарашкевіца)‎: Серка
български: Сяра
भोजपुरी: गंधक
বাংলা: গন্ধক
བོད་ཡིག: མུ་ཟི།
brezhoneg: Sulfur
bosanski: Sumpor
català: Sofre
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Liù-uòng
Cebuano: Asupri
کوردی: گۆگرد
corsu: Zolfu
čeština: Síra
Чӑвашла: Кӳкĕрт
Cymraeg: Sylffwr
dansk: Svovl
Deutsch: Schwefel
ދިވެހިބަސް: ސަލްފަރު
Ελληνικά: Θείο
English: Sulfur
Esperanto: Sulfuro
español: Azufre
eesti: Väävel
euskara: Sufre
estremeñu: Azufri
فارسی: گوگرد
suomi: Rikki
føroyskt: Svávul
français: Soufre
Nordfriisk: Swoowel
furlan: Solfar
Gaeilge: Sulfar
贛語:
Gàidhlig: Sulfar
galego: Xofre
Avañe'ẽ: Itaysy
ગુજરાતી: ગંધક
Gaelg: Sulfur
客家語/Hak-kâ-ngî: Liù-vòng
Hawaiʻi: Sulufura
עברית: גופרית
हिन्दी: गंधक
Fiji Hindi: Sulfur
hrvatski: Sumpor
hornjoserbsce: Syrik
Kreyòl ayisyen: Souf (eleman)
magyar: Kén
հայերեն: Ծծումբ
Արեւմտահայերէն: Ծծումբ
interlingua: Sulfure
Bahasa Indonesia: Belerang
Ido: Sulfo
íslenska: Brennisteinn
italiano: Zolfo
日本語: 硫黄
Patois: Solfa
la .lojban.: sliri
Jawa: Wlirang
ქართული: გოგირდი
Taqbaylit: Tifrit (tanga)
Kabɩyɛ: Sʊfɩrɩ
қазақша: Күкірт
ಕನ್ನಡ: ಗಂಧಕ
한국어:
kurdî: Kewkurd
коми: Тэг
Кыргызча: Күкүрт
Latina: Sulphur
Lëtzebuergesch: Schwiefel
Limburgs: Solfer
Ligure: Sorfano
lumbaart: Solfer
lietuvių: Siera
latviešu: Sērs
Māori: Pungatara
Minangkabau: Balerang
македонски: Сулфур
മലയാളം: ഗന്ധകം
монгол: Хүхэр
मराठी: गन्धक
кырык мары: Сера
Bahasa Melayu: Belerang
Mirandés: Alxofre
မြန်မာဘာသာ: ကန့်
эрзянь: Палыкандал
Plattdüütsch: Swevel
नेपाली: गन्धक
नेपाल भाषा: गन्धक
Nederlands: Zwavel
norsk nynorsk: Svovel
norsk: Svovel
Novial: Sulfre
Diné bizaad: Łeetsoii
occitan: Sofre
Livvinkarjala: Rikki
ଓଡ଼ିଆ: ଗନ୍ଧକ
Ирон: Сондон
ਪੰਜਾਬੀ: ਗੰਧਕ
पालि: सल्फर
polski: Siarka
Piemontèis: Sorfo
پنجابی: گندھک
پښتو: گوگړ
português: Enxofre
Runa Simi: Salina
română: Sulf
armãneashti: Sulfu
русский: Сера
русиньскый: Сулфур
संस्कृतम्: गन्धकः
саха тыла: Сиэрэ
sicilianu: Sùrfuru
Scots: Sulfur
srpskohrvatski / српскохрватски: Sumpor
සිංහල: ගෙන්දගම්
Simple English: Sulfur
slovenčina: Síra
slovenščina: Žveplo
Soomaaliga: Salfar
српски / srpski: Сумпор
Seeltersk: Swieuwel
Sunda: Walirang
svenska: Svavel
Kiswahili: Sulfuri
தமிழ்: கந்தகம்
తెలుగు: గంధకము
тоҷикӣ: Сулфур
Tagalog: Asupre
Türkçe: Kükürt
татарча/tatarça: Күкерт
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: گۈڭگۈرت
українська: Сірка
اردو: گندھک
oʻzbekcha/ўзбекча: Oltingugurt
vepsän kel’: Rik
Tiếng Việt: Lưu huỳnh
West-Vlams: Sulfer (element)
Volapük: Sulfin
walon: Shoufe
Winaray: Asupre
吴语:
хальмг: Күкр
isiXhosa: I-sulphur
ייִדיש: שוועבל
Yorùbá: Súlfúrù
Vahcuengh: Vuengzcungq
中文:
文言:
Bân-lâm-gú: Liû-hông
粵語: