Stuart Sutcliffe

Stuar Sutcliffe
The beatles.jpg
Stuarti ne vitin 1961
Informacione
EmriStuart Ferrguson Viktor Sutcliffe
Lindja23 qershor 1940 (21 vjeqar)
PrejardhjaEdinburg,Skoci.
Vdekja10 prill 1962
ZhanriPop,Rok
Profesion(e)Këngëtar,Piktor,Poet,Artists
LabelUniversal
Instrument(e)Gitare dhe Bast
Vite aktiv1960-1962
Bashkëpunim(e) meThe Beatles 1960-1961

Stuart Ferrguson Viktor Sutcliffe lindi me 23 qershor të vitit 1940EdinburgSkocisë ishte muzikant, piktor e poet i njohur britanik po ashtu per Një vit ka qenë pjestar i grupit të famshëm të rokut The Beatles gjatë viteve 1960-1961.

Jeta

Stuart Sutcliffe dhe Paul McCartney në Hamburg

Stuart Sutcliffe lindi me 23 qershor 1940Edinburg mirë po familja e tij u shpërngul në LiverpoolAnglisë kur Stjuarti kishte vetëm tre vjet kështu ai kreu shkollën fillore dhe gjimnazin në Liverpool.

Kur kreu gjimnazin Stjuarti, 18 vjeçar u shqua si muzikant i talentuar në Fakultetin e Arteve në Liverpul ku edhe vazhdoi studimet në vitin 1959 e u njoh me John Lennonin dhe me Paul McCartney me të cilët bashkëpunoi për një vit në grupin e famshmen The Beatles.

Stjuarti shërbeu si kitarist dhe Bas i grupit The Beatles. Në vitin 1961 shkëlqeu në HamburgGjermanisë. Përveç talentit për muzikë Stjuarti shquhej në Fakultetin e Arteve edhe si një piktor i talentuar, ndaj ai u largua nga grupi The Beatles për t’iu bashkangjitur shokut të tij Astrid Kirchher me te cilin filluan të studionin për art në Universitetin e Hamburgut. E megjithatë Stjuarti nuk i shkëputi asnjëherë lidhjet me Grupin The Beatles. Dy vitet e fundit të jetës së tij Stjuarti i kaloi në Hamburg me shokun e tij të ngushtë Astrid Kirchher.

Other Languages
български: Стюарт Сътклиф
čeština: Stuart Sutcliffe
français: Stuart Sutcliffe
Bahasa Indonesia: Stuart Sutcliffe
Nederlands: Stuart Sutcliffe
norsk nynorsk: Stuart Sutcliffe
português: Stuart Sutcliffe
sicilianu: Stuart Sutcliffe
srpskohrvatski / српскохрватски: Stuart Sutcliffe
Simple English: Stuart Sutcliffe
slovenčina: Stuart Sutcliffe
slovenščina: Stuart Sutcliffe
српски / srpski: Стјуарт Сатклиф
українська: Стюарт Саткліфф
Tiếng Việt: Stuart Sutcliffe