Stratigrafia

Fjala Stratigrafi do të thotë përshkrim i shtresave (stratum, lat.-shtresë).

Ka dy përshkrime, bazuar në Fjalorin e Gjeologjisë nga Dëfrim Shkupi të vitit 1984

  • 1. Degë e gjeologjisë historike që studion formën, vendosjen, përhapjen, vijueshmërinë, kronologjinë, klasifikimin dhe mardhëniet e shtresave shkëmbore në renditjen e tyre normale, sipas një tipari ose sipas të gjitha karakteristikave, vetive e cilësive të shkëmbinjve. Stratigrafia studion dhe origjinën, përbërjen, historinë, moshën, mardhëniet me evolucionin organik dhe karakteristika të tjera të shumta të shkëmbinjve sedimentarë si dhe të shkëmbinjve vullkanogjenë e intruzivë, duke përcaktuar moshën e tyre relative e absolute.
  • 2. Përshkrimi i vijueshmërisë së shtruarjes së formimeve gjeologjike të një vendi çfarëdo ose të një krahine
  • shiko edhe

Shiko edhe

Gjeologjia

Other Languages
Afrikaans: Stratigrafie
asturianu: Estratigrafía
беларуская: Стратыграфія
беларуская (тарашкевіца)‎: Стратыграфія
български: Стратиграфия
bosanski: Stratigrafija
català: Estratigrafia
čeština: Stratigrafie
Cymraeg: Stratigraffeg
English: Stratigraphy
español: Estratigrafía
euskara: Estratigrafia
français: Stratigraphie
हिन्दी: स्तरिकी
hrvatski: Stratigrafija
magyar: Rétegtan
Bahasa Indonesia: Stratigrafi
íslenska: Jarðlagafræði
日本語: 層序学
қазақша: Стратиграфия
한국어: 층서학
lietuvių: Stratigrafija
Plattdüütsch: Stratigraphie (Geologie)
Nederlands: Stratigrafie
norsk nynorsk: Stratigrafi
polski: Stratygrafia
português: Estratigrafia
română: Stratigrafie
русский: Стратиграфия
srpskohrvatski / српскохрватски: Stratigrafija
Simple English: Stratigraphy
slovenčina: Stratigrafia
slovenščina: Stratigrafija
српски / srpski: Стратиграфија
svenska: Stratigrafi
Tagalog: Stratigrapiya
Türkçe: Stratigrafi
українська: Стратиграфія
Tiếng Việt: Địa tầng học
中文: 地层学
Bân-lâm-gú: Chân-sū-ha̍k