Strabizmi

StrabizmiShprehja të shikuarit vëngër (lat. : Strabismus, gr. : στραβός strabos "i fiksuar vëngër") përdoret për të dhëne dukurinë e mangësisë se koordinimin motorik dhe sensorial te të dy syve, pra nje devijim i syve. Në këtë rast syte nuk jane ne nje aks gjate fiksimit të një objekti me momente të caktuara ose në mënyre të vazhdueshme. Kjo dukuri e pozicionimit jo normal te dy syve eshte e ndryshme ne individe te ndryshem. Këto devijime janë të matshme me metoda të ndryshme dhe japin si rezultat një ose disa kënde të devijimit te syrit.Strabizmi nuk eshte thjeshte një problem estetik, përkundrazi një sëmundje serioze me probleme te medha te shikimit. Nese nuk diagnostikohet dhe nderhyet ne kohe per trajtimin e tij mund te lere pasoja te medha ne shikim per gjithe jeten, sic eshte ambliopia apo syri dembel te femijet. Diagnostikimi dhe trajtimi adeguat i tij i perket fushave te specializuara te syve si strabologjia dhe neurooftalmologjia dhe kooperimit te specialisteve te vecante te ketyre fushave si strabolog-ortotiste e neurooftalmologe.Afërsisht pesë perqind e popullsisë janë të prekur nga kjo sëmundje. Shpesh është menduar se është sëmundje e trasheguar por jo ne cdo rast eshte ky shkaku i shfaqes se tij.

Other Languages
العربية: حول
беларуская: Касавокасць
български: Кривогледство
brezhoneg: Luch
bosanski: Strabizam
català: Estrabisme
čeština: Šilhavost
dansk: Skelen
Deutsch: Schielen
English: Strabismus
Esperanto: Strabismo
español: Estrabismo
euskara: Estrabismo
suomi: Karsastus
français: Strabisme
Gaeilge: Fiarshúilí
galego: Estrabismo
עברית: פזילה
hrvatski: Razrokost
magyar: Kancsalság
հայերեն: Շլություն
íslenska: Rangeygni
italiano: Strabismo
日本語: 斜視
한국어: 사시 (눈)
lietuvių: Žvairumas
latviešu: Šķielēšana
македонски: Страбизам
മലയാളം: കോങ്കണ്ണ്
Bahasa Melayu: Juling
Nederlands: Scheelzien
norsk: Strabisme
polski: Zez
português: Estrabismo
Runa Simi: Lirq'u
română: Strabism
русский: Косоглазие
srpskohrvatski / српскохрватски: Razrokost
slovenčina: Strabizmus
slovenščina: Škiljenje
српски / srpski: Страбизам
svenska: Skelning
தமிழ்: மாறுகண்
తెలుగు: మెల్లకన్ను
тоҷикӣ: Аҳвалӣ
Tagalog: Sulimpat
Türkçe: Şaşılık
українська: Косоокість
اردو: حول (طب)
oʻzbekcha/ўзбекча: Gʻilaylik
Tiếng Việt: Mắt lác
中文: 斜视
粵語: 射籬眼