Stokholmi


Stokholmi
Suedisht : Stockholm
Qytet
MotojaKryeqëndra e Skandinavisë
noform
Stema_figura
Emblema e Stokholmit
Vendndodhja
Stokholmi is located in Suedia
Stokholmi
Stokholmi

Administrimi
ShtetiFlamuri Suedia
ProvincaSödermanland dhe Uppland
QarkuQarku i Stokholmit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja188 km2
 •  urbane381.63 km2
 •  aglomerati6,519 km2
Lartësia102 m (m.n.d.)
Popullsia864,324 banorë
 •  urbane1,372,565 banorë
 •  aglomerati2,091,473 banorë
Dendësia4,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi1252 - Përmëndet për herë të parë
Shek XIII - statusi qytet
VendasitStockholmare
Zona KohoreUTC+1
VeroreUTC+2
Prefiksi+46-8
Koordinatat59° 19′ 46″ Veri

18° 4′ 7″ Lindje

Stockholmi (sue.: Stockholm) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Suedisë dhe përbën zonën më të populluar urbane në Skandinavi. Ai është vendi i qeverisë nacionale suedeze, Riksdag (parlamenti), dhe vendndodhja zyrtare e mbretit suedez si dhe e kryeministrit. Që nga viti 1980, monarku ka qëndruar në Pallatin Drottningholm jashtë Stokholmit dhe përdor Pallatin Mbretëror të Stokholmit si vendin e punës dhe vendndodhjen zyrtare. Që nga 2010, zona metropolitane e Stokholmit përfshin rreth 22% të popullsisë së Suedisë. Stokholmi është qyteti më i populluar në Suedi, me një popullsi prej 864.324 banorë si bashki (2011), 1.372 milionë banorë si zonë urbane (2011), dhe më shumë se 2.1 milionë banorë si zonë metropolitane (2012) në një sipërfaqe prej 6.519 km2.

Themeluar rreth vitit 1250, Stokholmi ka qenë prej kohësh një prej qendrave kulturore, mediatike, politike, dhe ekonomike të Suedisë. Vendndodhja e tij strategjike në 14 ishuj në bregdetin jug-qendror në lindje të Suedisë në gojën e Liqenit Mälaren, pranë arkipelagut të Stokholmit dhe Detit Balltik, ka qenë historikisht e rëndësishme. Në Indeksin e Qyteteve Globale të vitit 2008, Stokholmi renditet i 24-ti në botë, 10-ti në Evropë, dhe i pari në Skandinavi. Stokholmi është i njohur për bukurinë e tij, ndërtesat dhe arkitekturën e tij, ujrat e tij të bollshëm e të pastër dhe të hapur, dhe parqet e shumta. Ai është referuar disa herë si i Venecia i Veriut.

Historia

Origjina

Emri 'Stokholm' ndahet lehtë në dy pjesë të dallueshme - Stock-holm (trung i prerë - ishull), por për sa kohë nuk ka shpjegim serioz për emrin, mite dhe legjenda të ndryshme janë përpjekur për të plotësuar boshllëkun. Sipas një miti të shekullit të 17-të banorët e vendbanimit viking Birka vendosën të krijojnë një vendbanim të ri dhe për të përcaktuar vendndodhjen e tij hodhën një trung të lidhur me ar në Liqenin e Mälaren. Ai ndaloi në Riddarholmen e sotëm ku ndodhet Kulla e Birger Jarl, një ndërtesë që, si pasojë, ende shpesh përmendet gabimisht si ndërtesa më e vjetër në Stokholm. Shpjegimi më i pranuar për emrin janë trungjet në ngushticën që ndodhet në veri të qytetit të vjetër të sotëm, që nga ekzaminimi i rrathëve vjetorë të të cilëve në fund të viteve 1970, datojnë në afërsisht vitin 1000. Edhe pse nuk ka prova të forta, Kështjella Tre Kurorëshe e cila i parapriu Pallatit të tanishëm Stokholmit është konsideruar shpesh me origjinë nga këto struktura prej druri, dhe që qyteti mesjetar u zgjerua shpejt rreth saj në mesin e shekullit të 13-të. Në një kontekst më të gjerë historik, Stokholmi mund të mendohet si kryeqyteti i Rajonit të Liqenit Mälaren, dhe si i tillë mund të kërkohet origjina e tij tek të paktën dy qytete shumë më të vjetër: Birka (c. 790-975) dhe Sigtuna, e cila ende ekziston por dominuar rajonin e c. 1000-1240.

Periudha e Mesjetës

Për herë të parë emri Stokholm shfaqet në të dhënat historike në letrat e shkruara nga Birger Jarl dhe mbreti Valdemar të vitit 1252. Megjithatë, dy letrat nuk japin asnjë informacion në lidhje me pamjen e qytetit dhe ngjarjet gjatë dekadave në vijim mbeten të paqarta. Ndërsa mungesa e një plani qyteti në Stokholmin mesjetar tregon një rritje spontane, është e njohur që tregëtarët gjermanië të ftuar nga Birger Jarl ka luajtur një rol të rëndësishëm në themelet e qytetit. Në çdo rrethanë, gjatë fundit të shekullit të 13, Stokholmi u rrit shpejt për tu bërë jo vetëm qyteti më i madh në Suedi, por edhe qendër de facto politike suedeze dhe rezidenca mbretërore. Pra, nga themelimi i tij, Stokholmi ka qenë qyteti më i madh dhe më i rëndësishëm suedez, i pandashëm dhe në varësi të qeverisë suedeze.

Gjatë Bashkimit Kalmar (1397-1523), kontrolli i Stokholmit ishte shumë i rëndësishëm për këdo që aspironte për të kontrolluar mbretërinë, dhe qyteti mbeti për rrjedhojë vazhdimisht i rrethuar nga fraksionet e ndryshme Suedezo-Daneze. Në 1471, Sten Sture i Vjetri mundi Kristianin I të Danimarkës në Betejën e Brunkebergut dhe e humbi qytetin tek Hans i Danimarkës në 1497. Sten Sture arriti të marrë pushtetin përsëri në 1501 që rezultoi në një bllokadë të danezëve që zgjati nga 1502 deri në 1509. Djali i Hansit Kristiani II i Danimarkës më në fund e pushtoi atë në 1520 dhe u preu kokat shumë fisnikëve udhëheqës dhe tregëtarëve të Stokholmit në të ashtuquajturën Gjakderdhja e Stokholmit. Kur Mbreti Gustav Vasa më në fund rrethoi dhe pushtoi qytetin tre vjet më vonë, një ngjarje e cila i dha fund Bashkimit Kalmar dhe Mesjetës suedeze, ai vuri re se çdo ndërtesë e dytë në qytet u braktis.

Nga fundi i shekullit të 15, popullsia në Stokholm mund të vlerësohet në 5.000-7.000 njerëz, që e bëri atë një qytet relativisht të vogël krahasuar me disa qytete të tjera bashkëkohore evropiane. Nga ana tjetër, ai ishte shumë më i madh se çdo qytet tjetër në Suedi. Shumë prej banorëve të tij ishin gjermanë dhe finlandezë, që formonin një elite politike dhe ekonomike në qytet.

Gjatë Mesjetës, eksporti u administrua kryesisht nga tregtarët gjermanë që jetonin nga sheshet Kornhamnstorg ("Corn Harbour Sheshi") dhe Järntorget ("Iron Sheshi") në cepin jugor të qytetit. Fshatarësia rajonale furnizonte qytetin me ushqime dhe materiale të papërpunuara, ndërsa zejtarët në qytet prodhonin prodhime zejtarie, shumica e të cilëve banonin pranë sheshit qendror Stortorget ose pranë dy rrugëve më të vjetra në Stokholm, emrat e të cilave ende reflektojnë tregtinë e tyre: Köpmangatan (Rruga e Tregëtarëve) dhe Skomakargatan (Rruga e Këpucarëve) në pjesën qendrore të qytetit. Grupet e tjera jetonin pranë rrugëve lindore ose perëndimore, Västerlånggatan dhe Österlånggatan.

Në fillim të epokës Vasa

Pas rrethimit Gustav Vasa e Stokholmit, ai rikthehet privilegjet e qytetit që ishte përfituese për të burghers të qytetit. mbreti mbajtur kontrollin e tij mbi qytet duke kontrolluar zgjedhjet e Aldermen dhe magjistratëve. Nga mesi i shekullit të-, numri i zyrtarëve të rritur në mënyrë që të bëjë menaxhimin e qytetit më profesionale dhe për të siguruar tregtinë e kontrolluar nga shteti. Stokholm duke humbur shumë e pavarësisë që kishte pasur gjatë mesjetës dhe u bë politikisht dhe financiarisht i detyruar të shtetit. Gjatë sundimit të bijve të tij (1561-1611), Këshilli i qytetit ka mbetur e shoqëruar nga një përfaqësues mbretërore dhe dy magjistratët e Aldermen ishin emëruar nga mbreti.

Gustav Vasa ftuar klerik Olaus Petri (1493-1552) që të bëhet sekretar qytetin e Stokholmit. Me dy krah për krah-, ide të reja e Reformimit Protestant mund të zbatohen shpejt, dhe predikimet në kishë, ku u mbajt në suedisht duke filluar në 1525 dhe latinisht shfuqizuar në 1530. Një pasojë e këtij zhvillimi ishte një nevojë për kisha të veçantë për qytetarët e shumta gjermane dhe Finlandisht-folëse dhe gjatë 1530 famulli ende-ekzistues gjermane dhe finlandisht u krijuan. Mbreti ishte, megjithatë, nuk predispozuar të favorshme për faltore të vjetër dhe të kisha në qytet, dhe ai urdhëroi kishave dhe manastireve në kreshtat e rrethojnë qytetin të jenë të prishur, së bashku me institucionet e shumta të bamirësisë.

Sepse Stokholm kishte një mur të qytetit, ajo ishte përjashtuar nga taksa e paguar nga qytetet e tjera suedeze. Gjatë sundimit të Gustav Vasa fortifikimeve të qytetit ishin të përforcohet dhe në Archipelago Stokholm, Vaxholm u krijua për të ruajtur gji nga Baltiku. Ndërsa struktura e mesjetar i Stokholmit ka mbetur kryesisht i pandryshuar gjatë shekullit të 16, rëndësi shoqërore dhe ekonomike të qytetit u rrit në atë masë që asnjë mbret mund të lejojë të qytetit për të përcaktuar besimin e vet - pika më e rëndësishme e eksportit të hekurit bar dhe destinacioni më i rëndësishëm Lübeck. Gjatë sundimit të bijve të Vasa-së, tregtisë çoi Suedezët shumë për të zgjidhur në qytet, por të tregtisë dhe kapitalit të nevojshëm për ta kontrolluar atë ishte kryesisht në duart e mbretit dhe tregtarët gjermane nga Lübeck dhe Danzig. Gjatë gjithë kohës, Suedi mezi pretendojnë nivelin e qeverisë dhe të burokracisë e nevojshme në një kryeqytet në kuptimin modern, por Stokholm ishte bastion i fortë i mbretërisë dhe qëndrimit kryesore e mbretit. Si pretendime Eric XIV ishin në të njëjtin nivel me ato të parisë së Rilindjes në kontinent, ai dhënë vetë gjykatës më i madh financat e tij ndoshta mund të mbështesë, dhe kështjellën mbretërore ishte kështu punëdhënësi më i madh në qytet.

Rreth 1560-1580, shumica e qytetarëve, disa 8,000 njerëz, jetonin ende në Stadsholmen. Ky ishull qendror ishte në këtë kohë u vendosën dendur dhe qyteti tani ishte zgjeruar në kreshtat e rrethojnë qytetin. Stokholmit nuk kishte pallatet e privat në këtë kohë dhe në ndërtesa të mëdha ishin vetëm kalaja, kisha, dhe ish-Greyfriars manastirit në Riddarholmen. Kreshtat e përreth, nuk mund të mburret një druri të vetëm i përshtatur ndërtimit, janë përdorur kryesisht për aktivitete që kërkohen ose shumë hapësirë, të prodhuara odors, ose mund të shkaktojë zjarr. Edhe pse disa burghers kishte rezidencat sekondare jashtë qytetit, popullsia që jeton në kreshtat e, ndoshta një e katërta e popullsisë së qytetit, ishin kryesisht të varfër, duke përfshirë personelin mbretërore zënë ridges veri të qytetit.

(1618-1718)

Pas Luftës së tridhjetë vjet '(1618-1648), Suedia ishte i vendosur që kurrë të mos përsëritur siklet me përvojë pas vdekjes së Gustavus II Adolphus (1594-1632), kur Stokholm, ende mesjetar në karakter, të shkaktuara hezitim në se do të ftoj të shtetarëve të huaj për frikë paraqitjes të turpshme të mund të dëmtojnë autoritetin e vendit. Prandaj, Stokholm pa shumë planeve ambicioze të qytetit gjatë epokës, të cilat ato për kreshtat e rrethojnë qytetin e vjetër e sotme qëndron ende. Në përputhje me mercantilism e, tregtisë dhe industrisë epokë ishte përqendruar në qytete ishin të ishte më e lehtë për të kontrolluar, dhe Stokholmit ishte me rëndësi qendrore. Në një letër në 1636, kancelari Axel Oxenstierna (1583-1654), shkroi se në zhvillim të kryeqytetit suedez ishte një parakusht për pushtet të vendit dhe forcë dhe se kjo do të sjellë të gjitha qytetet e tjera në këmbët e tyre. Rritja e ndërhyrjes shtetërore në nivel qyteti nuk ishte unik në Suedi në këtë kohë, por ai ishte ndoshta më e spikatur në rastin e Stokholmit se kudo tjetër në Evropë. Për këtë qëllim, qeveria e qytetit u reformuar dhe ish-vullnetarë magjistratët e zëvendësuar gradualisht nga profesionistë me një arsim teorik.

Procesi i Stokholmit riorganizimin u iniciua nga një zjarr i madh në 1625 i cili shkatërroi pjesën jug-perëndimore të qytetit të vjetër e sotme. Si rezultat, dy rrugë të reja bulevardit-si janë krijuar - Stora Nygatan dhe Lilla Nygatan - dhe ujore përgjatë murit lindor mesjetar u zëvendësua nga një rresht i pallateve prestigjioz - Skeppsbron.

Për ridges përreth përreth qytetit - Norrmalm, Östermalm, Kungsholmen, dhe Södermalm - planet e reja të qytetit u punuar për të krijuar rrugë të gjerë dhe të drejtë arterie. Projekti është zbatuar në mënyrë tërësisht, në disa pjesë të qytetit nuk ka gjurmë të ekzistojnë e të strukturave të mëparshme mesjetare. Shumë nga rrugët nga kjo epokë janë ende të ruajtur, dhe disa nga ato të propozuara janë realizuar me disa modifikime të vogla.

Popullsia u rrit nga më pak se 10.000 në fillim të shekullit të 17 në më shumë se 50.000 në mes të 1670. të ardhurat e qytetit u rrit nga 18.595 në 1635-36 të Daler 81.480 Daler në 1644. Në 1642, rreth 60 për qind e kësaj shume është shpenzuar në punimet e ndërtimit.

Tregtisë

Të tjera qyteteve suedeze ishin të privuar nga privilegjet e tyre për eksport nga e ashtuquajtura "Detyrim Bothnian Tregtisë" (Bottniska handelstvånget). Shumica e qyteteve suedeze u ishte dhënë një monopol të tregtisë në lidhje me një zonë të kufizuar përreth, por për të Stokholmit më të madhe të tokave përreth Gjirit të Bothnia ishte pjesë e territorit të qytetit të tregtisë. Megjithatë, monopoli i shtetit, dhënë nuk ishte e vetmja gjë që do të favorizonte Stokholm në këtë kohë. Kjo ishte një nga portet më të mira natyrore e kohës dhe gjatë gjithë shekullit të 17 vizitorët e panumërt të huaj u habit nga ky shikim e anijeve të mëdha ", me 60 ose 70 kanoneve" moored përgjatë kalate lindore e ardhshme në kështjellë mbretërore.

Në kontrast me qytetet e tjera suedeze, të cilat ishin të vetë-mbështetës, Stokholm ishte krejtësisht e varur e kalimit tranzit nëpër qytet-kjo ishte, për shembull, për të njëjtin numër e kafshëve shtëpiake si Uppsala, i cili kishte vetëm dhjetë për qind Popullsia e kryeqytetit. Të gjitha mallrat e sjellura në Stokholm kishte për të kaluar nëpër stacione një nga gjashtë doganore, dhe afërsisht tre të katërtat e tyre u eksportuan nga qyteti. Gjysma e artikujve të mbetura, kryesisht produktet e peshkimit, u shpërndanë nga Balltiku, dhe misri erdhën nga rajoni Mälaren Liqenit. Megjithatë, gjatë gjysmës së dytë të shekullit, e kapitalit në rritje të shpejtë nuk mund të mbështetet nga rajoni Mälaren Liqeni i vetëm dhe për këtë arsye u bë e varur nga misri të importuar nga krahina.

Suedia kishte luajtur një rol pasiv në tregtinë ndërkombëtare gjatë shekullit të 16, tregtarët gjermane dhe anijet e menaxhuara eksportin e produkteve të Suedisht primare të tilla si hekuri Osmond, bakri të papërpunuara, dhe gjalpë. Ky eksport ishte konsideruar kryesisht si një mjet për sigurimin e importit të artikujve jo në dispozicion në Suedi, të tilla si kripë, verë, dhe mallra luksoze kërkoi në gjykatë. Me futjen e një doktrine tregtar rreth 1620, të tregtisë u bë një parim baz të të ardhurave qeveritare dhe të ekonomisë suedeze u përqëndrua më pas mbi eksportin, nuk e lëndëve të para, por e produkteve të rafinuar. Gjatë gjithë periudhës (c. 1590-1685), pjesa e Stokholmit e ekonomisë kombëtare ka mbetur i qëndrueshëm, rreth dy të tretat, por gjatë gjysmës së parë të shekullit të 17, eksportit dhe importit u rrit katërfish pesëfish. Shumica e mallrave të ishin dorëzuar në Holandë në mesin e shekullit të 17 dhe në Mbretërinë e Bashkuar në fillim të shekullit 18.

Mosha e Lirisë (1718-1772)

Pas dënimit të Madhe dhe në Traktati i Nystad në 1722, roli i Suedisë si një fuqi e madhe Evropiane ishte e gjatë, dhe dekadat që pasuan sollën fatkeqësi edhe më shumë. vdekje Zi dhe vuajtjet e shkaktuara nga Luftërat Veriore e Madhe bëri Stokholmit kryeqyteti i një kombi pakësuar, zhytur një dëshpërim i cili do të thellohet edhe më tej kur Suedia humbi në Finlandë 1809. Pavarësisht Suedisë pjesshme të shërohen të frymës me të bashkimit me Norvegjinë në 1814, gjatë periudhës 1750-1850, Stokholm ishte një qytet i stagnuar, me një popullsi u pakësuar dhe papunësia e përhapur, të shënuar nga shëndetit të keq, varfëria, alkoolizmi, dhe vdekshmërisë shfrenuar. Rajon Mälaren humbur në ndikimin në dobi të Suedisë jug-perëndimore, dhe si popullsi dhe mirëqenies ulur në kryeqytet, ka pasur një nivelim të klasave shoqërore. Luftërat dhe alkoolit rezultoi me një tepricë të grave gjatë periudhës, me të veja outnumbering ve 6-1 në 1850. Stokholm u shënua nga një mungesë të fëmijëve, të shkaktuara nga numri i njerëzve të pamartuar dhe të vdekshmërisë foshnjore e lartë. Gjatësia mesatare e jetës është kufizuar në 44, por ata që mbijetuan fillimet ishin të mundshme për të marrë në lidhje e vjetër sa njerëzit e bëjnë sot, veçanërisht nëse ata mund të shmangur punës vështirë.

Gratë ishin të lidhur me statusin e burrave të tyre. Megjithatë, si mjeshtrit e pa lavaman statusin e tyre me futjen e industrialism, klasa e proletariatit u rrit gjatë periudhës. Ka gjithashtu ishte një ndarje ekonomike në qytet, me qytetin e vjetër të pranishëm dhe pjesët e poshtme të Norrmalm të qenë më të pasurit (më shumë se 150% mbi mesataren), në rrethinat (sot pjesë e Stokholmit qendrore) ishin të varfër (50% nën mesataren) .

Gjatë shekullit të 18 e modelit tregtar futur shekullit të kaluar u zhvillua më tej, me prodhimin vendas të nxitura nga kreditë dhe mirësitë dhe importit të kufizuar për të lëndëve të para që nuk gjenden në Suedi nga tarifave. Epoka e pa rritjen e të ashtuquajturit "Bujari Skeppsbro" (Skeppsbroadeln), tregtarët me shumicë të pasur në Skeppsbron i cili bëri një pasuri me dhënien e hekur bar në tregun ndërkombëtar dhe duke kontrolluar kompanitë e patundshme. Më e suksesshme e tyre ishte e Lindjes Suedisht India Company (1731-1813) e cila kishte selinë e saj në Gothenburg, por ishte me rëndësi të konsiderueshme në Stokholm për shkak të ndërtimit të anijeve oborreve, shtëpive të tregtisë, dhe produktet e importuara ekzotike nga kompania. Për më tepër, para se këto anije la Stockholm disa 100-150 burra në anije janë rekrutuar, shumica e tyre në qytet, dhe si një udhëtim të vetëm në Kinë do të marrë 1-2 viteve kompania kishte një ndikim të madh në Stokholm gjatë kësaj epoke.

Gjatë shekullit të 18, zjarret shkatërruese të shkatërruar disa lagje të tërë e cila rezultoi në kodet e ndërtimit duke u futur. Ata përmirësuar sigurinë nga zjarri duke ndaluar objekteve prej druri dhe më tej embellished qyteti me zbatimin e planeve të shekullit të 17 të qytetit. Në qytetin e vjetër, pallati i ri mbretëror është përfunduar gradualisht dhe të jashtme të kishës Storkyrkan u miratua në të. Artistë të aftë dhe të mjeshtrit të punës për gjykatën mbretërore formuar një elitë e cila në mënyrë të konsiderueshme ngriti standardet artistike në kryeqytet.

Epokë Gustavian (1772-1809)

Gjatë monarkisë absolute e shkolluar Gustav III Stokholm ka arritur të mbajë rolin e saj si qendër politike të Suedisë dhe të zhvilluar kulturore.

Mbreti kishte një interes të madh për zhvillimin e qytetit. Ai krijoi në sheshin Adolf Gustav dhe kishte Opera Mbretërore ka inauguruar në 1782 - në përputhje me qëllimet origjinale e Tessin të rinj për një veri monumentale sheshin e pallatit. Fasadën e palats Arvfurstens në anën e kundërt është identike me fasadë zëvendësohet tani e operës.

Norrbro neoklasike urë, dizajnuar nga Erik Palmstedt dhe ndërtuar 1741-1807, ishte një projekt ambicioz që e ka shkaktuar në qendër të qytetit që gradualisht të lëvizë nga qyteti mesjetar.

Përshkrimet plot ngjyra dhe shpesh parodi e Stokholmit nga rapsod dhe kompozitor Bellman Carl Michael janë ende popullore.

Periudhën e mbyllur si Mbreti Adolf Gustav IV u rrëzua në 1809 në një grusht shteti. Humbja e Finlandës që të njëjtin vit për qëllim Stokholm pushuar të jetë qendra gjeografike e mbretërisë suedeze.

Në fillim të epokës industriale (1809-1850)

Për Stokholm, fillim të shekullit të 19 do të thotë vetëm projektet më të mëdha në shkallë të realizohet ishin ato të iniciuar nga ushtria e cila favorizonte një klasicizmit më të ashpër, versioni lokal suedeze e stilit të Perandorisë (në Suedi me emrin Karl Johansstil pas Mbreti John Charles XIV) . Arkitektët dominuese e kohës, Fredrik Blom dhe Carl Christoffer Gjörwell, të dy ishin të porositur nga ushtria. Për shkak të stagnimit të përgjithshme, ndërtime të disa të tjera janë realizuar - në dhjetë më të vogla mesatarisht ndërtesa banimi në vit - Futjet më të cilat plane ambicioze qytetin e shekullit 17 mund të merret lehtë.

Gjatë gjysmës së vonë e të ardhurave të shekullit të 18-të vërtetë zvogëlua për të arritur një kohë të gjitha të ulët në vitin 1810, kur ajo i përgjigjej afërsisht gjysma e atij të 1730s, zyrtarët publik të atyre më të prekura. Norrköping u bë qyteti më i madh të prodhimit të Suedisë dhe të Goteborgut zhvilluar në portin kryesor tregtar për shkak të vendndodhjes së saj në Detin e Veriut.

Shumica e njerëzve ende jetonin brenda qytetit të pranishëm e Vjetër, me një rritje përgjatë bregut lindor. Popullsisë gjithashtu u rrit në kreshtat e rrethojnë, aq më shumë në Norrmalm rrethin e pasur dhe më pak në Södermalm rrethit të varfër. Megjithatë, shumë nga kreshtat e rrethojnë qytetin ishin kryesisht lagjet e varfëra rurale në karakter, pa ujë dhe të ujrave të zeza dhe të shkatërruar shpesh nga kolera.

Në fund të epokës industriale (1850-1910)

Në gjysmën e dytë të shekullit, Stokholm rifitoi kryesor rolin e saj ekonomike. industri e re u shfaq, dhe Stokholm transformohet në një tregti e rëndësishme dhe qendra e shërbimit, si dhe një pikë kyçe portë në Suedi.

Ndërsa motorët me avull u paraqitën në Stokholm në 1806 me mulli Eldkvarn, u desh deri në mesin e shekullit të 19-të për industrializim të ngrihet. Dy fabrika, Ludvigsberg dhe Bolinder, ndërtuar në vitet 1840 u pasua nga shumë të tjerë, dhe zhvillimit ekonomik që arriti rezultoi në rreth 800 objekte të reja duke u ndërtuar 1850-1870 - shumë prej të cilave ishin të vendosura në qarkun e Klara dhe demoluar më pas në Rizhvillimi e Norrmalm 1950-1970.

Gjatë 1850 dhe 1860, punon me gaz, të zeza, dhe ujë të rrjedhshëm u prezantua. Shumë rrugë janë shtruar, duke përfshirë Skeppsbron dhe Strandvägen, dhe hekurudhor solli Stokholmit më afër Evropës kontinentale - një ngjarje që përveç kësaj të çojë në krijimin e Liljeholmen periferi të parë, ku punëtori hekurudhor ishin vendosur. Si hekurudhor është zgjeruar më tej në veri, Stokholm Central Station, u përurua në vitin 1871. Kali i parë-u tërhoq tramvajet u prezantua në 1877. Kohë përpara hekurudhor, motorët me avull u bë e zakonshme për anijet e cila rezultoi në vendbanimet e verës shumë duke u ndërtuar rreth Stokholm. Por e zhvillimit urban lulëzon ishte gjithashtu i dukshëm në Stokholm qendrore, ku disa të shquar të Rilindjes Neo-ndërtesa janë ndërtuar, duke përfshirë edhe Akademinë e Muzikës dhe Södra Teatern.

Në 1866, një komision i kryesuar nga Albert Lindhagen prodhuar një plan qytet për ridges (malmarna) projektuar për të ofruar qytetarëve dritë, ajër të pastër dhe qasje në natyrën suedeze nga të thotë të parqeve dhe plantacione. Për këtë qëllim, ai propozoi një sistem të esplanades kulmuan në Sveavägen, një 2 km të gjatë dhe 70 m të gjerë bulevardin Champs Elysees frymëzuar nga. 1877-1880 planet e reja të qytetit, u miratuan më në fund për të Stokholmit qendror, i cili bëri të qytetit të përgatitur mirë për zgjerim të madh që pasuan. Gjatë 1880 më shumë se 2,000 ndërtesa u shtuar më kreshtat e dhe e popullsisë u rrit 168,000-245,000. Në fund të shekullit, më pak se 40 për qind e banorëve kanë lindur në Stokholm.

Përderisa kjo kërkesë për strehim ishte marrë me tepër me nga sipërmarrësit privatë të cilët e ndërtuar mbi spekulim të pastër, gjerësi dhe lartësi të ndërtimit të rrugës janë të rregulluara rreptësisht nga planet e qytetit të ri i cili siguroi të qytetit që evoluar është dhënë një dizajn uniforme. Një trend i iniciuar nga Dhoma Bünsow në Strandvägen, 1880 panë shumë ndërtesa monumentale tulla zhvillohen, duke përfshirë Gamla Riksarkivet dhe Building Norstedt në Riddarholmen. Para në fund të dekadës së më ndërtesat e reja ishin të pajisur me energji elektrike dhe telefonat ishin gjithnjë e më të zakonshme. Gjatë 1890, arkitekturës Neo-Rilindja suva u zëvendësua nga strukturat në tulla dhe guri natyror, i frymëzuar kryesisht nga arkitekturës franceze Rilindjes. Rreth asaj që ende ishte fabrika jashtë zakoneve të Stokholmit, kasolle të cilëve nuk pranoi të gjitha kushtet sanitare përshkrim evoluar. Para në fund të shekullit, megjithatë, këto u shndërruan në shoqëritë komunale, e cila lehtësuar rregullimin e shëndetit dhe të ndërtimit, dhe nga ana e shekullit të zgjerimit kishte vazhduar përtej kufijve të qytetit, me tokat e vilë iniciuar nga individë të shtuar një përzierje e thjesht strukturave spekulative dhe ambiciet më cilësore. Shekullit të ri pa futjen e Art Nouveau me Building Post Zyra Qendrore nga Boberg (1898-1904) dhe Neo-barok me Riksdag (1894-1906). Gjatë gjithë Vitet 1910, tramvaje dhe makina u elektrifikuar ishin kodrina në rrugët e Stokholmit.

Gjatë kësaj periudhe, Stokholm zhvilluar më tej si një qendër kulturore dhe arsimore. Në shekullin e 19, një numër i instituteve shkencore u hap në Stokholm, për shembull Instituti Karolinska. Arti i Përgjithshëm dhe Industriale Ekspozita, një ekspozitë ndërkombëtare e statusit të Panairit Botërore, u mbajt në ishullin e Djurgården në 1897.

Shekullit të 20-të

Në fund të shekullit 20, Stokholm u bë një qytet modern, teknologjikisht të avancuara dhe etnikisht të ndryshme. Gjatë gjithë shekullit, industri të zhvendosur larg nga aktivitetet me punë intensive në shumë teknologji të lartë dhe të shërbimit industrisë zonat e bazuar në njohuri.

Qyteti vazhdueshme për të zgjeruar dhe rrethe të reja janë krijuar, për shembull Rinkeby, Tensta, dhe Sollentuna, disa me proporcione të lartë të emigrantëve. Ndërkohë, në qytetin e brendshme (Norrmalm) kanë kaluar nëpër një kritikuar si dhe admiruar valë e modernizimit në periudhën e pas luftës, Rizhvillimi e Norrmalm, sigurimin qendra gjeografike e qytetit si qendër politike dhe të biznesit për të ardhmen.

Në 1923 qeveria e Stokholmit komunale u zhvendos në një ndërtesë të re, City Hall Stokholm. Ekspozita Ndërkombëtare Stokholm u mbajt në 1930. Në 1967 qyteti i Stokholmit u integruar në Stokholm County.

Other Languages
Аҧсшәа: Стоқҳольм
Acèh: Stockholm
Afrikaans: Stockholm
Akan: Stockholm
Alemannisch: Stockholm
አማርኛ: ስቶኮልም
aragonés: Estocolmo
Ænglisc: Stoccholm
العربية: ستوكهولم
ܐܪܡܝܐ: ܣܛܘܩܗܘܠܡ
asturianu: Estocolmu
Aymar aru: Stockholm
azərbaycanca: Stokholm
تۆرکجه: استکهلم
башҡортса: Стокгольм
Boarisch: Stockholm
žemaitėška: Stuokhuolms
Bikol Central: Stockholm
беларуская: Стакгольм
беларуская (тарашкевіца)‎: Стакгольм
български: Стокхолм
Bislama: Stockholm
bamanankan: Stokolm
বাংলা: স্টকহোম
brezhoneg: Stockholm
bosanski: Stockholm
буряад: Стокһольм
català: Estocolm
Chavacano de Zamboanga: Estocolmo
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Stockholm
нохчийн: Стокгольм
Cebuano: Estokolmo
ᏣᎳᎩ: ᏍᏔᎧᎰᎻ
کوردی: ستۆکھۆڵم
corsu: Stoccolma
čeština: Stockholm
kaszëbsczi: Sztokhòlm
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Стоколмъ
Чӑвашла: Стокгольм
Cymraeg: Stockholm
dansk: Stockholm
Deutsch: Stockholm
Zazaki: Stokholm
dolnoserbski: Stockholm
डोटेली: स्टकहोम
eʋegbe: Stockholm
Ελληνικά: Στοκχόλμη
emiliàn e rumagnòl: Stucólma
English: Stockholm
Esperanto: Stokholmo
español: Estocolmo
eesti: Stockholm
euskara: Stockholm
estremeñu: Estocolmu
فارسی: استکهلم
suomi: Tukholma
Võro: Stokholm
føroyskt: Stokkhólmur
français: Stockholm
arpetan: Stockholm
Nordfriisk: Stockholm
Frysk: Stokholm
Gaeilge: Stócólm
Gagauz: Stockholm
Gàidhlig: Stockholm
galego: Estocolmo
Avañe'ẽ: Etohom
Gaelg: Stockholm
Hausa: Stockholm
客家語/Hak-kâ-ngî: Stockholm
Hawaiʻi: Kekokehome
עברית: סטוקהולם
हिन्दी: स्टॉकहोम
Fiji Hindi: Stockholm
hrvatski: Stockholm
hornjoserbsce: Stockholm
Kreyòl ayisyen: Stokolm
magyar: Stockholm
Հայերեն: Ստոկհոլմ
interlingua: Stockholm
Bahasa Indonesia: Stockholm
Interlingue: Stockholm
Igbo: Stockholm
Ilokano: Stockholm
íslenska: Stokkhólmur
italiano: Stoccolma
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᔅᑑᒃᓱᓪᒻ
Patois: Stakuom
Basa Jawa: Stockholm
ქართული: სტოკჰოლმი
Taqbaylit: Stukulm
Адыгэбзэ: Стокголм
Kabɩyɛ: Stɔkhɔlm
Kongo: Stockholm
қазақша: Стокгольм
kalaallisut: Stockholm
한국어: 스톡홀름
Перем Коми: Стёколна
kurdî: Stokholm
kernowek: Stockholm
Кыргызча: Стокгольм
Latina: Holmia
Ladino: Estokolma
Lëtzebuergesch: Stockholm
Limburgs: Stockholm
Ligure: Stoccolma
lumbaart: Stuculma
lingála: Stockholm
لۊری شومالی: ئستوکھولم
lietuvių: Stokholmas
latviešu: Stokholma
मैथिली: स्टकहोम
мокшень: Стокольма
Malagasy: Stockholm
олык марий: Стокгольм
Māori: Stockholm
Baso Minangkabau: Stockholm
македонски: Стокхолм
монгол: Стокхольм
मराठी: स्टॉकहोम
кырык мары: Стокгольм
Bahasa Melayu: Stockholm
Malti: Stokkolma
မြန်မာဘာသာ: စတော့ဟုမ်းမြို့
مازِرونی: استکهلم
Dorerin Naoero: Stockholm
Nāhuatl: Estocolmo
Plattdüütsch: Stockholm
Nedersaksies: Stockholm
नेपाली: स्टकहोम
नेपाल भाषा: स्तकहोम
Nederlands: Stockholm
norsk nynorsk: Stockholm
norsk: Stockholm
Nouormand: Stockholm
occitan: Estocòlme
Livvinkarjala: Stokgol'mu
ਪੰਜਾਬੀ: ਸਟਾਕਹੋਮ
Papiamentu: Stockholm
Picard: Stockholm
Norfuk / Pitkern: Stockholm
polski: Sztokholm
Piemontèis: Stocòlma
پنجابی: سٹاکہوم
português: Estocolmo
Runa Simi: Stockholm
rumantsch: Stockholm
română: Stockholm
armãneashti: Stockholm
tarandíne: Stoccolme
русский: Стокгольм
русиньскый: Штокголм
саха тыла: Стокhольм
sardu: Stoccolma
sicilianu: Stoccolma
Scots: Stockholm
davvisámegiella: Stockholbma
Sängö: Stockholm
srpskohrvatski / српскохрватски: Stockholm
Simple English: Stockholm
slovenčina: Štokholm
slovenščina: Stockholm
chiShona: Stockholm
Soomaaliga: Stockholm
српски / srpski: Стокхолм
Sranantongo: Stockholm
Seeltersk: Stockholm
Basa Sunda: Stockholm
svenska: Stockholm
Kiswahili: Stockholm
ślůnski: Sztokholm
tetun: Estokolmu
тоҷикӣ: Стокҳолм
Türkmençe: Stokgolm
Tagalog: Estokolmo
Tok Pisin: Stockholm
Türkçe: Stockholm
татарча/tatarça: Стокһольм
reo tahiti: Stockolm
удмурт: Стокгольм
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Stokgolm
українська: Стокгольм
oʻzbekcha/ўзбекча: Stokgolm
vèneto: Stocólma
vepsän kel’: Stokhol'm
Tiếng Việt: Stockholm
West-Vlams: Stockholm
Volapük: Stockholm
walon: Stocom
Winaray: Estokolmo
Wolof: Stokolm
მარგალური: სტოკჰოლმი
ייִדיש: שטאקהאלם
Yorùbá: Stockholm
Zeêuws: Stockholm
Bân-lâm-gú: Stockholm
isiZulu: IStokholmu