Shkrimtari
English: Writer

Shkrimtari Dritëro Agolli

Shkrimtari - profesion i lirë apo profesional me qëllim të shprehjes së mendimeve të shkruara në letër.Njerzit të cilët kanë dëshirë t'i shprehin ndjenjat e veta merren me këtë profesion. Ky quhet ndryshe edhe çlirues ndjenjash. Një shkrimtar është një person i cili është i përfshirë në krijimin e veprave të shkruara të dizajnuara për përdorim publik dhe jo personal. Një person që shkruan tekste letrare joprofesionale, në emër të nevojës së tij personale, për të cilën nuk ka lexues apo auditor, quhet graphophant . Për disa shkrimtarë, ky është një profesion dhe kur pjesa më e madhe e të ardhurave të tyre vjen nga shkrimi i veprave letrare, zakonisht quhen "shkrimtarë profesionistë". Faik Konica, Fan S.Noli,... Sinonimet mund të përdorin një autor ose një karakter letrar, edhe pse kuptimi i tyre nuk përputhet plotësisht me kuptimin e fjalës. Për shembull, një autor ka një kuptim pak më të gjerë dhe përdoret për të dhënë përgjegjësi ligjore, si: Ismail Kadare, Dritro Agolli, ... Duhet gjithashtu të theksohet se termi shkrimtar është i paqartë në kultura të ndryshme dhe mosha të ndryshme. Është e mundur që autorët e artikujve shkencorë apo gazetarë të mund të quhen kështu, edhe pse përgjithësisht pranohet që shkrimtarët janë referuar si autorë të fiksionit . Letërsia është një art që përdor fjalën si një mjet dhe shkrimtari punon me këtë instrument për ta sjellë atë në një nivel profesional dhe artistik. Shkrimtarët përdorin fjalën e shkruar për të komunikuar ide. Ata krijojnë forma të ndryshme të artit letrar dhe krijimtarisë si romanet, tregimet, poezitë, shfaqjet, artikujt e gazetave, skenaret, udhëpershkrimet ose esetë. Shkrimtarë të kualifikuar janë në gjendje të përdorin një gjuhë që kontribuon ndjeshëm në pasurimin e kulturës së një shoqërie[1]Shkrimtar nuk mund të bëhet kushdo, mirëpo vetëm nëse ka talent siç thotë fjala e urtë popullore : mos u bëjë poet nese s'mund të lindësh me secilen fjalë me secilin varg (Azem Shkreli.

Bota ka shumë shkrimtar shumë të mirë. Por edhe Shqipëria, Kosova ka shkrimtar shumë shkrimtar të mirë si p.sh : Anton Pashku Rexhep Hoxha, Ali Podrimaj, Rexhep Qosja, Musa Ramadani Murteza Xajë Nura e shumë e shumë shkrimtar të tjere shumë të mirë.

Ali Podrimja, poet
Other Languages
Afrikaans: Skrywer
Alemannisch: Schriftsteller
aragonés: Escritor
العربية: كاتب (مؤلف)
asturianu: Escritor
Aymar aru: Qillqiri
azərbaycanca: Yazıçı
تۆرکجه: یازیچی
башҡортса: Әҙип
Boarisch: Schriftsteja
Bikol Central: Parasurat
беларуская: Пісьменнік
български: Писател
Bahasa Banjar: Panulis
বাংলা: লেখক
བོད་ཡིག: རྩོམ་པ་པོ།
brezhoneg: Skrivagner
bosanski: Pisac
català: Escriptor
нохчийн: Яздархо
Cebuano: Magsusulat
کوردی: نووسەر
čeština: Spisovatel
Чӑвашла: Çыравçă
Cymraeg: Ysgrifennwr
dansk: Skribent
Zazaki: Nuştekar
Ελληνικά: Συγγραφέας
English: Writer
Esperanto: Verkisto
español: Escritor
eesti: Kirjanik
euskara: Idazle
فارسی: نویسنده
suomi: Kirjailija
Võro: Kiränik
français: Écrivain
furlan: Scritôr
Frysk: Skriuwer
Gaeilge: Scríbhneoir
Gàidhlig: Sgrìobhadair
galego: Escritor
עברית: סופר
हिन्दी: लेखक
hrvatski: Pisac
Kreyòl ayisyen: Ekriven
magyar: Író
հայերեն: Գրող
Արեւմտահայերէն: Գրագէտ
interlingua: Scriptor
Bahasa Indonesia: Penulis
Ilokano: Mannurat
íslenska: Rithöfundur
italiano: Scrittore
日本語: 著作家
la .lojban.: finci'a
ქართული: მწერალი
қазақша: Жазушы
한국어: 저술가
kurdî: Nivîskar
Кыргызча: Жазуучу
Latina: Scriptor
Lëtzebuergesch: Schrëftsteller
Limburgs: Sjriever
lumbaart: Scritur
lingála: Mokomi
lietuvių: Rašytojas
latviešu: Rakstnieks
олык марий: Серызе
македонски: Писател
मराठी: लेखक
Bahasa Melayu: Penulis
Malti: Kittieb
မြန်မာဘာသာ: စာရေးဆရာ
مازِرونی: نویسنده
Nāhuatl: Amoxtlahcuilo
Plattdüütsch: Schriever
Nederlands: Schrijver
norsk nynorsk: Skribent
norsk: Skribent
occitan: Escrivan
Livvinkarjala: Kirjuttai
ਪੰਜਾਬੀ: ਲਿਖਾਰੀ
polski: Pisarz
Piemontèis: Scritor
پنجابی: لکھاری
پښتو: ليکوال
português: Escritor
Runa Simi: Qillqaq
română: Scriitor
русский: Писатель
русиньскый: Писатель
संस्कृतम्: साहित्यकारः
sardu: Iscritore
Scots: Writer
srpskohrvatski / српскохрватски: Pisac
Simple English: Writer
slovenčina: Spisovateľ
slovenščina: Pisatelj
Soomaaliga: Qoraa
српски / srpski: Писац
svenska: Skribent
ślůnski: Pisorz
తెలుగు: రచయిత
тоҷикӣ: Нависанда
Tagalog: Manunulat
Türkçe: Yazar
татарча/tatarça: Язучы
українська: Письменник
اردو: مصنف
oʻzbekcha/ўзбекча: Yozuvchi
Tiếng Việt: Nhà văn
Winaray: Manunurat
მარგალური: ჭარუ
ייִדיש: שרייבער
中文: 作家
Bân-lâm-gú: Chok-ka
粵語: 作家