Shkëputja e Vienës

Shkëputja e Vienës (gjermanisht: Wiener Secession, i njohur gjithashtu si Bashkimi i Artistëve austriake, apo Vereinigung Bildender Künstler Österreichs) u formua në 1897 nga një grup i artistëve austriak të cilë kishin dhënë dorëheqje nga Shoqata e Artistëve Austriake, vendosur në Vjenë Künstlerhaus. Kjo lëvizje përfshinte piktorët, skulptorët dhe arkitektë. Presidenti i parë i shkëputjes ishte Gustav Klimt, dhe Rudolf von Alt u bë president nderi. Revista e saj zyrtare u quajt Ver Sacrum.

Historia

Jugendstil
The Beethovenfries, krijuar nga Gustav Klimt

Shkëputja e Vienës është themeluar më 3 prill 1897 nga artistë të Gustav Klimt, Koloman Moser, Josef Hoffmann, Joseph Maria Olbrich, Max Kurzweil, Wilhelm Bernatzik dhe të tjerë. Edhe pse Otto Wagner është i njohur gjerësisht si një anëtar i rëndësishëm i shkëputjes së Vienës ai nuk ishte një anëtar themelues. Artistët për Shkëputjen kundërshtuan konservatorizmit mbizotëruese të Vienës Künstlerhaus me orientimin e tyre tradicionale drejt historicizmit. Lëvizjet në Berlin dhe Mynih për shkëputje, parapriu Shkëputjen e Vienës, e cila mbajti ekspozitën e saj të parë në 1898.

Other Languages
Afrikaans: Wiener Secession
башҡортса: Вена сецессионы
Boarisch: Weana Secession
беларуская: Венская сэцэсія
беларуская (тарашкевіца)‎: Венская сэцэсія
Esperanto: Viena secesio
فارسی: جدایی وین
עברית: זצסיון
hrvatski: Bečka secesija
한국어: 빈 분리파
Nederlands: Wiener Secession
norsk nynorsk: Wiener Sezession
português: Secessão de Viena
srpskohrvatski / српскохрватски: Bečka secesija
Simple English: Vienna Secession
slovenščina: Dunajska secesija
српски / srpski: Бечка сецесија
Seeltersk: Wiener Secession
українська: Віденська сецесія