Seleni
English: Selenium

Seleni

Seleni në natyre është element i rralle. Zakonisht ai shoqëron squfurin si në vendburimet e tij ashtu edhe te sulfuret, Seleni ka gjetur përdorim te të gjere për vetitë e tij të veçanta fotopërcjellëse. Ai përdoret edhe në teknikat moderne te fotokopjimit. Përdorimi i mëtejshme i tij du te vije duke u reduktuar, pasi ai konsiderohet ndotës i natyrës. Seleni përdoret edhe në prodhimin e qelqit. Sasi të vogla te selenit, të shtuara në qelqin e shkrire, shmangin ngjyrën e gjelbër që shkaktohet nga papastërtitë e hekurit, që janë të pranishme ne silice.

 Commons: Seleni – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
Other Languages
Afrikaans: Seleen
አማርኛ: ሴሊኒየም
aragonés: Selenio
العربية: سيلينيوم
asturianu: Seleniu
azərbaycanca: Selen
беларуская: Селен
беларуская (тарашкевіца)‎: Сэлен
български: Селен
भोजपुरी: सेलीनियम
བོད་ཡིག: སེ་ལེ་ནིམ།
brezhoneg: Seleniom
bosanski: Selen
català: Seleni
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Să̤ (gó-tā̤)
Cebuano: Selenio
کوردی: سیلینیۆم
corsu: Seleniu
čeština: Selen
Чӑвашла: Селен
Cymraeg: Seleniwm
dansk: Selen
Deutsch: Selen
ދިވެހިބަސް: ސެލެނިއަމް
Ελληνικά: Σελήνιο
English: Selenium
Esperanto: Seleno
español: Selenio
eesti: Seleen
euskara: Selenio
estremeñu: Seleniu
فارسی: سلنیم
suomi: Seleeni
føroyskt: Selen
français: Sélénium
Nordfriisk: Seleen
furlan: Seleni
Gaeilge: Seiléiniam
贛語:
Gàidhlig: Selenium
galego: Selenio
ગુજરાતી: સેલિનીયમ
客家語/Hak-kâ-ngî: Selenium
עברית: סלניום
हिन्दी: सेलेनियम
Fiji Hindi: Selenium
hrvatski: Selenij
Kreyòl ayisyen: Selenyòm
magyar: Szelén
հայերեն: Սելեն
Արեւմտահայերէն: Սեղէն
interlingua: Selenium
Bahasa Indonesia: Selenium
Ido: Selenio
íslenska: Selen
italiano: Selenio
日本語: セレン
la .lojban.: lurcmu
ქართული: სელენიუმი
Kabɩyɛ: Sɛlɩnɩyɔm
қазақша: Селен
한국어: 셀레늄
коми: Селен
Кыргызча: Селен
Latina: Selenium
Lëtzebuergesch: Selen
Limburgs: Seleen
Ligure: Selenio
lumbaart: Selenio
lietuvių: Selenas
latviešu: Selēns
македонски: Селен
മലയാളം: സെലീനിയം
монгол: Селени
मराठी: सेलेनियम
кырык мары: Селен
Bahasa Melayu: Selenium
မြန်မာဘာသာ: ဆီလီနီယမ်
эрзянь: Селен
Plattdüütsch: Selen
नेपाली: सेलेनियम
नेपाल भाषा: सेलेनियम
Nederlands: Seleen
norsk nynorsk: Selen
norsk: Selen
occitan: Selèni
Livvinkarjala: Selen
ଓଡ଼ିଆ: ସେଲେନିଅମ
ਪੰਜਾਬੀ: ਸਿਲੀਨੀਅਮ
polski: Selen
Piemontèis: Seleni
پنجابی: سلینیم
português: Selênio
Runa Simi: Silinyu
română: Seleniu
armãneashti: Seleniu
русский: Селен
संस्कृतम्: सेलेनियम
sicilianu: Sileniu
Scots: Selenium
srpskohrvatski / српскохрватски: Selen
Simple English: Selenium
slovenčina: Selén
slovenščina: Selen
Soomaaliga: Seleniyaam
српски / srpski: Селен
Seeltersk: Selen
Basa Sunda: Sélénium
svenska: Selen
Kiswahili: Seleni
తెలుగు: సెలీనియం
тоҷикӣ: Селен
Tagalog: Selenyo
Türkçe: Selenyum
татарча/tatarça: Селен
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: سېلېن
українська: Селен
oʻzbekcha/ўзбекча: Selen
vepsän kel’: Selen
Tiếng Việt: Selen
Winaray: Selenyo
吴语:
хальмг: Селен
ייִדיש: סעלעניום
Yorùbá: Selenium
中文:
文言:
Bân-lâm-gú: Selenium
粵語: