Schwa


Në gjuhësi, posaçërisht fonetikë dhe fonologji, schwa (gjithashtu dha shwa) mund të thotë si në vijim :

  • Një patheksuar dhe me zë monoton neutral zanore në çdo gjuhë, shpesh, por jo domosdoshmërisht një mes të qendrore zanore. Të tilla janë shpesh vowels transkriptuar me simbol <ə>, pavarësisht nga përkatësia e tyre fonetik vlera aktuale.
  • The qendrore zanore mes të shëndoshë (rrumbullakuar ose unrounded) në mes të zanore chart, theksoi ose patheksuar. Në IPA transkriptim fonetik, është e shkruar si e telefonit [ə]. Në këtë rast termi në mes të zanore qendrore mund të përdoren në vend të schwa për të shmangur dykuptimësi.
  • Letra latine ə dhe cirilik letër ә (shih artikujt e tyre përkatëse).
Other Languages
Afrikaans: Schwa
Alemannisch: Schwa
العربية: مصوت مخفى
Bikol Central: Schwa
български: Шва
brezhoneg: Schwa
català: Vocal neutra
čeština: Šva
Deutsch: Schwa
English: Schwa
Esperanto: Ŝvao
español: Schwa
eesti: Švaa
suomi: Švaa
Võro: Svaa
français: Schwa
हिन्दी: श्वा
Bahasa Indonesia: Pepet
italiano: Schwa
日本語: シュワー
한국어: 슈와
lumbaart: Schwa
Napulitano: Ajùto:Schwa
Nederlands: Sjwa
norsk nynorsk: Schwa
norsk: Schwa
polski: Szwa
Piemontèis: Schwa
português: Xevá
tarandíne: Schwa
русский: Шва
Scots: Schwa
slovenščina: Polglasnik
Sranantongo: Schwa
svenska: Schwa
Tagalog: Schwa
українська: Шва