Rubidiumi

Rubidiumi

Rubidiumi është një element kimik me simbol Rb dhe numër atomik 37. Rb është një element i butë metalik me ngjyrë të argjendtë në të bardhë nga grupi i metaleve alkaline.

Rubidiumi është shumë i butë dhe shumë reaktiv, me veti të ngjashme me elementet e tjera të grupit të parë, si që është oksidimi në kontakt me ajrin. Komponimet e tij kanë zbatim në kimi dhe elektronikë. Metali i rubidiumit avullon lehtë dhe ka një rreze të volitshme të absorbimit spektral, çka e bën një shënjestër të shpeshtë për manipulimin laserik të atomeve.

Rubidiumi nuk duket se është i nevojshëm për ndonjë organizëm të gjallë. Megjithatë, ashtu si ceziumi, jonet e rubidiumit nga organizmat e gjallë trajtohet në një mënyrë të ngjashme si me kaliumin: merret në mënyrë aktive nga bimët dhe qelizat e gjalla shtazore.

Rubidiumi ka një izotop të qëndrueshëm,85Rb. Izotopi 87Rb i cili përbën gati 28% të rubidiumit në natyrë është paksa radioaktiv, me një kohë të gjysëmzbërthimit prej 49 milliardë vjet—më shumë se tre herë më gjatë se mosha e vlerësuar e universit.

Other Languages
Afrikaans: Rubidium
አማርኛ: ሩቢዲየም
aragonés: Rubidio
العربية: روبيديوم
asturianu: Rubidiu
azərbaycanca: Rubidium
беларуская: Рубідый
беларуская (тарашкевіца)‎: Рубід
български: Рубидий
भोजपुरी: रुबिडियम
བོད་ཡིག: རུ་བི་ཌིམ།
brezhoneg: Rubidiom
bosanski: Rubidij
català: Rubidi
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Rubidium
Cebuano: Rubidyo
کوردی: ڕۆبیدیۆم
corsu: Rubidiu
čeština: Rubidium
Чӑвашла: Рубиди
Cymraeg: Rwbidiwm
dansk: Rubidium
Deutsch: Rubidium
Ελληνικά: Ρουβίδιο
English: Rubidium
Esperanto: Rubidio
español: Rubidio
eesti: Rubiidium
euskara: Rubidio
فارسی: روبیدیم
suomi: Rubidium
føroyskt: Rubidium
français: Rubidium
Nordfriisk: Rubiidium
furlan: Rubidi
Gaeilge: Rubaidiam
贛語:
Gàidhlig: Ruibidium
galego: Rubidio
ગુજરાતી: રુબિડીયમ
Gaelg: Rubiddjum
客家語/Hak-kâ-ngî: Rubidium
עברית: רובידיום
हिन्दी: रुबिडियम
Fiji Hindi: Rubidium
hrvatski: Rubidij
magyar: Rubídium
հայերեն: Ռուբիդիում
interlingua: Rubidium
Bahasa Indonesia: Rubidium
Ido: Rubidio
íslenska: Rúbidín
italiano: Rubidio
日本語: ルビジウム
la .lojban.: xunsodna
Basa Jawa: Rubidiyum
ქართული: რუბიდიუმი
Kabɩyɛ: Rʊpɩdɩyɔm
қазақша: Рубидий
한국어: 루비듐
kurdî: Rubîdyûm
коми: Рубидий
Кыргызча: Рубидий
Latina: Rubidium
Lëtzebuergesch: Rubidium
Limburgs: Rubidium
Ligure: Rubiddio
lumbaart: Rubidio
lietuvių: Rubidis
latviešu: Rubīdijs
македонски: Рубидиум
മലയാളം: റൂബിഡിയം
монгол: Рубиди
मराठी: रुबिडियम
кырык мары: Рубидий
Bahasa Melayu: Rubidium
မြန်မာဘာသာ: ရူဘီဒီယမ်
नेपाली: रुबिडियम
नेपाल भाषा: रुबिडियम
Nederlands: Rubidium
norsk nynorsk: Rubidium
norsk: Rubidium
occitan: Rubidi
Livvinkarjala: Rubidii
ਪੰਜਾਬੀ: ਰੁਬੀਡੀਅਮ
polski: Rubid
Piemontèis: Rubidi
پنجابی: روبیڈیم
português: Rubídio
Runa Simi: Rubidyu
română: Rubidiu
armãneashti: Rubidiu
русский: Рубидий
संस्कृतम्: रुबिडियम
саха тыла: Рубидиум
sicilianu: Rubidiu
Scots: Rubidium
srpskohrvatski / српскохрватски: Rubidijum
Simple English: Rubidium
slovenčina: Rubídium
slovenščina: Rubidij
Soomaaliga: Rubiidhiyaam
српски / srpski: Рубидијум
Seeltersk: Rubidium
Basa Sunda: Rubidium
svenska: Rubidium
Kiswahili: Rubidi
తెలుగు: రుబీడియం
Tagalog: Rubidyo
Türkçe: Rubidyum
татарча/tatarça: Рубидий
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: رۇبىدىي
українська: Рубідій
oʻzbekcha/ўзбекча: Rubidiy
vepsän kel’: Rubidii
Tiếng Việt: Rubiđi
walon: Rubidiom
Winaray: Rubidyo
吴语:
хальмг: Рубидиум
ייִדיש: רובידיום
Yorùbá: Rubidium
中文:
文言:
Bân-lâm-gú: Rubidium
粵語: