Rrethi i Kavajës

link=

Rrethi i Kavajës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Tiranës. Rrethi i Kavajës ka rreth 105,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 393 km² dhe kryeqendër Kavajën.

Rrethi i Kavajës ka një siperfaqe prej 20,000 ha. Shtrihet në pjesen e ultësirës perendimore duke u kufizuar në perendim më detin Adriatik, në lindje më rrethin e Tiranës, në veri me atë të Durrësit, jug-lindje me rrethin e Peqinit e në jug me rrethin e Lushnjes. Popullsia është rreth 110,000 banore, ku Kavaja si qytet ka një popullsi prej 35,000 banoresh.

Ndarja Administrative

Rrethi i Kavajës përfshin nën administrim 2 bashki dhe 8 komuna që janë

Rrethi i Kavajës përshkohet nga dy përrenj të mëdhenj, ai i Leshnicës me drejtim të rrjedhës nga lindja në perëndim.

Është kryesisht një rreth bujqësor me tokë bujqësore nën ujë 13,500 ha. Fusha e Kavajës ka një sipërfaqe prej 7,000 ha.

Në jug përshkohet nga lumi Shkumbin që shërben edhe si ndarja administrative midis rrethit të Kavajës dhe atij të Lushnjës.

Ka një vijë bregdetare prej afërsisht 18 km.

Other Languages
العربية: منطقة كافايه
čeština: Okres Kavajë
Deutsch: Kreis Kavaja
Bahasa Indonesia: Distrik Kavajë
日本語: カヴァヤ県
한국어: 카바여 현
македонски: Каваја (округ)
Bahasa Melayu: Daerah Kavajë
Nederlands: Kavajë (district)
پنجابی: ضلع کاوایہ
português: Kavajë (distrito)
русский: Кавая (округ)
Simple English: Kavajë District
slovenčina: Kavajë (okres)
српски / srpski: Област Каваја
Türkçe: Kavalye ilçesi
українська: Кавая (округ)
Tiếng Việt: Kavajë (huyện)
中文: 卡瓦耶區