Robert A. Heinlein

Robert A. Heinlein
Heinlein-face.jpg
Ditëlindja:7 korrik 1907
Vendlindja:Butler, Missouri
Ditëvdekja:9 maj 1988
Vendvdekja:Camel, Kaliforni
Kombësia:Amerikanë
Zhanri:Science fiction

Robert Anson Heinlein lindi më 7 korrik 1907 në Butler, Missouri; vdiq më 9 maj 1988 në Camel, Kalifornia. Ishte një shkrimtar amerikan të zhanrit science fiction.

  • jeta

Jeta

Pas vizitimet të akademisë marinës ishte Heinlein i stacionuar në anijët të ndryshme (u. a. në USS Lexington, atëherë aeroplanmbajtëse më moderne), para se ai 1934 për shkak një Tuberkuloze karrierën e tij detare e përfundoj.

Ai punoi në puna të ndryshme dhe studioi në Kaliforni. Animuar prej një reklamë e gazetës shkruaj ai 1939 tregimin e parë të tij, që u publikua në një revistë science fiction. Prandaj i përkushtoj Heinlein veç literaturës.


Other Languages
azərbaycanca: Robert Haynlayn
беларуская: Роберт Хайнлайн
български: Робърт Хайнлайн
Bahasa Indonesia: Robert A. Heinlein
Bahasa Melayu: Robert A. Heinlein
Nederlands: Robert Heinlein
português: Robert A. Heinlein
srpskohrvatski / српскохрватски: Robert A. Heinlein
Simple English: Robert A. Heinlein
slovenčina: Robert A. Heinlein
српски / srpski: Robert A. Hajnlajn
татарча/tatarça: Robert A. Heinlein
українська: Роберт Гайнлайн
Tiếng Việt: Robert A. Heinlein