Redshift

Linjat në spektrin optik e një supercluster-i të galaktikave të largëta (djathtas), në krahasim me lnjat e absorbuara në spektrin optik të Diellit (majtas). Shigjetat tregojnë zhvendosjen e ngjyrës. Gjatësia valore rritet deri në të kuqe dhe më gjerë (frekuenca ul).

fizikë, redshift ose zhvendosja në të kuqe ndodh kur të drita dhe rrezatimet elektromagnetike të tjera nga një objekt rritet në gjatësi valore, apo zhvendoset në fundin e kuq të spektrit. Në përgjithësi, nëse është apo jo rrezatimi është në kuadër të spektrit të dukshëm, "redder" do të thotë një rritje në gjatësi valore – ekuivalente me një më frekuencë më të ulët dhe me një foton të energjisë më të ulët, në pajtim me, respektivisht, me teorinë e valëve dhe teorinë kuantike të dritës.

Njohuritë e redshifts dhe blueshifts janë aplikuar për të zhvilluar disa teknologji tokësore të tilla si radari Doppler dhe radari për matjen e shpejtësisë.[1] Redshifts janë parë edhe në vëzhgimet spektroskopike të objekteve astronomike.[2] Vlera e saj është e përfaqësuar me shkronjën z.

Yjet ndryshojnë ngjyrë dhe blueshift
  • referenca

Referenca

Shënime

  1. ^ See Feynman, Leighton and Sands (1989) or any introductory undergraduate (and many high school) physics textbooks.
  2. ^ See Binney and Merrifeld (1998), Carroll and Ostlie (1996), Kutner (2003) for applications in astronomy.
Other Languages
Afrikaans: Rooiverskuiwing
العربية: انزياح أحمر
беларуская: Чырвонае зрушэнне
বাংলা: লোহিত সরণ
bosanski: Crveni pomak
čeština: Rudý posuv
Cymraeg: Rhuddiad
English: Redshift
Esperanto: Ruĝenŝoviĝo
eesti: Punanihe
Gaeilge: Deargaistriú
hrvatski: Crveni pomak
Bahasa Indonesia: Pergeseran merah
Ido: Redesko
íslenska: Rauðvik
日本語: 赤方偏移
ქართული: წითელი ძვრა
한국어: 적색편이
къарачай-малкъар: Къызыл тебиуню ёлчеми
Lëtzebuergesch: Routverrécklung
latviešu: Sarkanā nobīde
Bahasa Melayu: Anjakan merah
မြန်မာဘာသာ: အနီရောင်အရွေ့
नेपाली: रेडसिफ्ट
Nederlands: Roodverschuiving
norsk nynorsk: Raudforskuving
Novial: Redesko
Scots: Reidshift
srpskohrvatski / српскохрватски: Crveni pomak
Simple English: Red shift
slovenčina: Červený posun
slovenščina: Rdeči premik
српски / srpski: Црвени помак
татарча/tatarça: Qızıl taypılma
українська: Червоний зсув
Tiếng Việt: Dịch chuyển đỏ
中文: 紅移
文言: 紅移
粵語: 紅移