Ralph Lauren
English: Ralph Lauren

Ralph Lauren (shqip:Ralf Loren), lindur Ralph Lifshitz 14 tetor 1939 në New York City, është një projektues amerikan veshjesh dhe drejtues biznesi, i njohur për markën e tij të veshjeve Polo Ralph Lauren, dhe për biznesin e tij shumë-miliardë dollarësh. Ai është bërë i njohur edhe për koleksionin e tij të makinave të rralla, disa nga të cilat janë shfaqur në ekspozitat muzeale. Që nga shtatori 2012, Revista Forbes e vlerëson pasurinë e tij në 6.5 miliard dollarë, gjë që e bën Ralf Loren personin e 162-të më të pasur në botë.

Fëmijëria dhe arsimimi

Ralph Lauren ka lindur në Bronks, Nju Jork, SHBA me emrin Ralph Lifshitz. prindërit e tij ishin emigrantë hebrej ashkenazi, nga Pinsku, Poloni (tani Bjellorusia). E ëma quhej Fraydl Kotlar dhe i ati Frank Lifshitz, një bojaxhi.

Lauren vazhdoi Kolegjin Baruch (Baruch College) dhe më vonë MTA (tani i njohur si Marsha Stern Talmudical Academy), mbasi përfundoi Shkollën e Mesme DeWitt Clinton në vitin 1957. Më MTA Lauren njihej nga shokët e klasës për shitjen e kravatave nxënësve të tjerë.

Ai e ndryshoi mbiemrin e tij nga Lifshitz në Lauren kur ai ishte 16 vjeç.

Other Languages
العربية: رالف لورين
asturianu: Ralph Lauren
беларуская: Ральф Лорэн
български: Ралф Лорен
català: Ralph Lauren
čeština: Ralph Lauren
Deutsch: Ralph Lauren
English: Ralph Lauren
Esperanto: Ralph Lauren
español: Ralph Lauren
euskara: Ralph Lauren
فارسی: رالف لورن
français: Ralph Lauren
Gaeilge: Ralph Lauren
galego: Ralph Lauren
עברית: ראלף לורן
հայերեն: Ռալֆ Լորեն
italiano: Ralph Lauren
한국어: 랠프 로런
latviešu: Ralfs Lorēns
македонски: Ралф Лорен
Nāhuatl: Ralph Lauren
polski: Ralph Lauren
português: Ralph Lauren
русский: Лорен, Ральф
Simple English: Ralph Lauren
српски / srpski: Ралф Лорен
svenska: Ralph Lauren
Türkçe: Ralph Lauren
українська: Ральф Лорен
Tiếng Việt: Ralph Lauren