Rafael Nadal
English: Rafael Nadal

Rafael Nadal Kjo është biografia e një tenisti
Rafael Nadal
NofkaMbreti i argjilit
KombësiaSpanja Spanja
Datëlindja3 qershor 1987
VendlindjaMallorca, Spanja
RezidencaMallorca, Spanja
Gjatësia1.85 m
Pesha85 kilograms
Fillimi i karrierës2001
Vlera në para105,531,670
I vetëm
Fitore/humbje935–193
Tituj80 ATP
Renditja më e lartë1 (18 gusht 2008)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian OpenW (2009)
French OpenW (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018)
WimbledonW (2008, 2010)
US OpenW (2010, 2013, 2017)
Në çift
Fitore/humbje102–60
Tituj8 ATP
Renditja më e lartëNr. 26 (8 gusht 2005)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open3R (2004, 2005)
French Open1R -
WimbledonQF (2005)
US Open3R (2004)

Freskimi i fundit: 08.05.2019..


Rafael "Rafa" Nadal Parera lindi në 3 qershor 1986) në Manakor, Majorka, Spanjë. Ai është tenist profesionist spanjoll dhe ish-tenisti i parë në botë. Konsiderohet si një nga tenistët më të mirë të të gjitha kohërave. Që në moshën e re arriti shumë sukses në terrenet me argjilë dhe është konsideruar si "Mbreti i argjilit".Nadal është fitues i 10 çmimeve Grend Slem, si dhe rekord prej 20 çmimeve ATP Masters. Në vitin 2008 ai fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike. Nadal në karrierën e tij ka fituar 1 Australian Open, 11 French Open, 2 Wimbledon and 3 US Open duke u bërë një nga tenistet më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Other Languages
Afrikaans: Rafael Nadal
aragonés: Rafael Nadal
asturianu: Rafael Nadal
azərbaycanca: Rafael Nadal
башҡортса: Рафаэль Надаль
беларуская: Рафаэль Надаль
беларуская (тарашкевіца)‎: Рафаэль Надаль
български: Рафаел Надал
brezhoneg: Rafael Nadal
bosanski: Rafael Nadal
čeština: Rafael Nadal
Cymraeg: Rafael Nadal
Deutsch: Rafael Nadal
Ελληνικά: Ραφαέλ Ναδάλ
English: Rafael Nadal
Esperanto: Rafael Nadal
español: Rafael Nadal
euskara: Rafael Nadal
estremeñu: Rafael Nadal
français: Rafael Nadal
Gaeilge: Rafael Nadal
galego: Rafael Nadal
ગુજરાતી: રફેલ નડાલ
עברית: רפאל נדאל
hrvatski: Rafael Nadal
magyar: Rafael Nadal
Bahasa Indonesia: Rafael Nadal
íslenska: Rafael Nadal
italiano: Rafael Nadal
Qaraqalpaqsha: Rafael Nadal
Taqbaylit: Rafael Nadal
한국어: 라파엘 나달
lietuvių: Rafael Nadal
latviešu: Rafaels Nadals
मैथिली: रफाएल नडाल
Malagasy: Rafael Nadal
Minangkabau: Rafael Nadal
македонски: Рафаел Надал
മലയാളം: റാഫേൽ നദാൽ
Bahasa Melayu: Rafael Nadal
မြန်မာဘာသာ: ရာဖယ် နာဒယ်
Plattdüütsch: Rafael Nadal
Nederlands: Rafael Nadal
occitan: Rafael Nadal
ਪੰਜਾਬੀ: ਰਾਫੇਲ ਨਡਾਲ
Kapampangan: Rafael Nadal
polski: Rafael Nadal
پنجابی: رافیل ندال
português: Rafael Nadal
Runa Simi: Rafael Nadal
română: Rafael Nadal
संस्कृतम्: राफेल् नडाल्
sicilianu: Rafael Nadal
srpskohrvatski / српскохрватски: Rafael Nadal
Simple English: Rafael Nadal
slovenčina: Rafael Nadal
slovenščina: Rafael Nadal
српски / srpski: Рафаел Надал
svenska: Rafael Nadal
Tagalog: Rafael Nadal
Türkçe: Rafael Nadal
татарча/tatarça: Rafael Nadal
українська: Рафаель Надаль
oʻzbekcha/ўзбекча: Rafael Nadal
Tiếng Việt: Rafael Nadal
მარგალური: რაფაელ ნადალი
Yorùbá: Rafael Nadal
Bân-lâm-gú: Rafael Nadal
粵語: 拿度