Raúl González Blanco

Raúl Gonzalez
Raul 2012-05-13-2.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëRaúl González Blanco
Data e lindjes (1977-06-27) 27 Qershor, 1977 (41 vjeç)
Vendi i lindjesMadridi, Spanja
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualAl Sadd
Numri7
Karriera në rini
1987–1990San Cristóbal
1990–1992Atlético Madrid
1992–1994Real Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994Real Madrid C7(16)
1994Real Madrid B1(0)
1994–2010Real Madrid550(228)
2010–2012Schalke 0466(28)
2012–2014Al Sadd39(11)
2014–2015New York Cosmos28(8)
Ekipi kombëtar
1994Spanja U182(4)
1995Spanja U205(3)
1995–1996Spanja U219(8)
1996Spanja U234(2)
1996–2006Spanja102(44)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16:39, 14 April 2013 (UTC).
† Ndeshje (Gola).

Raúl González Blanco (lindur më 27 qershor 1977), njohur si Raúl, është një ish futbollist profesionist spanjoll i cili luajti si sulmues. Ai është konsideruar si një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e Real Madrid dhe gjithashtu njihet si një nga lojtarët spanjoll më të mëdhenjë të të gjitha kohërave.[1][2][3]

Ai u mor ne ekipin e Realit nga trajneri Jorge Valdano dhe keshtu u be lojtari me i ri qe kishte luajtur ndonjehere me ekipin e pare. Kjo ndodhi ne sezonin 1994-95 kur Rauli shenoi 9 gola ne 28 ndeshje. Ne vitin 1998 Rauli fitoi Ligen e Kampioneve te cilen e fitoi edhe 2 here te tjera ne vite 2000 dhe 2002. Rauli ishte pjese e Los Galacticos te cilet ai nuk arriti ti mbante nen kontroll. Per kete arsye Los Galacticos nuk arriten te ishin te suksesshem. Rauli ka luajtur per Spanjen ne 3 Kampionate Boterore nga 1998 deri ne 2006 dhe ne 2 Kampionate Europiane ne Euro 2000 dhe Euro 2004.Rauli nuk u thirr ne Euro 2008 te cilen Kombetarja Spanjolle e fitoi. Në vitin 2010, Rauli u largua nga Real për të nisur një aventurë të re me ekipin Schalke 04 në Gjermani. Me ekipin e tij të ri, Raul fitoi Kupën dhe Superkupën e Gjermanisë në sezonin e tij të parë me klubini (2010-2011). Schalke 04 ishte këtë sezon surpriza e Ligës së Kampioneve ku arritë deri në gjysmë finale, ku u eliminua nga Manchester United.

Per shume kohe Rauli kur festonte shenimin e nje goli puthte unazen e fejeses si nje mirenjohje ndaj gruas se tij, modelja spanjolle Mamen Sanz me te cilen ka kater djem: Jorge,Hugo dhe dy binjaket Hector dhe Mateo. Atij i pelqen leximi,sidomos librat e Arturo Perez, te degjoje muzike spanjolle dhe gjuetia. Raul ka fituar shume trofe individual te cilat vijojne si me poshte:

Çmime individuale

 • Çmimi Don Balón (Lojtari i ri i La Liga): 1994-95
 • IFFHS World Goalgetter: 1999
 • ESM Skuadra e vitit: 1996-97, 1998-99, 1999-00
 • Pichichi Trophy: 1999, 2001
 • UEFA Champions League Golashenuesi më i mire: 1999-00, 2000-01
 • FIFA Lojtari me i mirë i vitit Çmimi i Arit : 2008
 • European Footballer of the Year Çmimi i argjendit: 2001
 • UEFA Club Football Awards, Sulmuesi me i mirë: 2000, 2001, 2002
 • Lojtari me i mirë spanjoll ne La Liga: 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02
 • FIFA 100
 • Trofeu Alfredo Di Stéfano: 2008
 • Raul ka marrë:Royal Order Gold Medal for Sports Merit: 2006
Other Languages
Aymar aru: Raúl González
azərbaycanca: Raul Qonsales
беларуская: Рауль Гансалес
български: Раул (футболист)
bosanski: Raúl González
čeština: Raúl González
فارسی: رائول
suomi: Raúl
français: Raúl (football)
hrvatski: Raúl González
Bahasa Indonesia: Raúl González
Basa Jawa: Raul González
lietuvių: Raúl
latviešu: Rauls Gonsaless
Malagasy: Raúl González
македонски: Раул Гонсалес
norsk nynorsk: Raúl González
Runa Simi: Raúl González
română: Raúl González
srpskohrvatski / српскохрватски: Raúl González
Simple English: Raúl González
slovenščina: Raúl
српски / srpski: Раул Гонзалез
Kiswahili: Raúl Blanco
Türkçe: Raúl González
українська: Рауль Гонсалес
oʻzbekcha/ўзбекча: Raúl González
Tiếng Việt: Raúl González