Qarku i Beratit

Qarku i Beratit
Qarku i Beratit
ShtetiShqipëria
Rrethet
KryeqendraBerati
Kryetari i qarkutFatlli Adilaj
Partia udhëheqësePs
Sipërfaqja1,798 km²
Popullsia (2015)142,644 banorë
Dendësia e popullsisë95 ban/km²
Kodi ISO 3166-2AL-01

Qarku i Beratit është një nga 12 qarqet në Shqipëri me një sipërfaqje prej 1,798 km². ISO 3166-2-Code është AL-01. Qarku i Beratit i përfshin rrethin e Beratit, rrethin e Kuçovës dhe rrethin e Skraparit.

Harta e Qarkut të Beratit

Qendra e Qarkut të Beratit ndodhet në qytetin e Beratit. Qarku i Beratit është i vetmi qark që nuk ka dalje në det dhe nuk kufizohet as me ndonjë shtet tjetër. Qarku i Beratit kufizohet në veri me Qarkun e Elbasanit, në perëndim me Qarkun e Fierit, në Jug me Qarkun e Gjirokastrës dhe në Lindje me Qarkun e Korçës. Qytetet e këtij qarku janë Berati, Kuçova, Çorovoda, Poliçani dhe Ura Vajgurore. Qarku i Beratit ka një popullsi prej 131,942[1] (2) (2017) banorë.

Galeria

Other Languages
العربية: مقاطعة بيرات
asturianu: Condáu de Berat
беларуская: Берат (вобласць)
български: Берат (област)
brezhoneg: Berat (rannvro)
bosanski: Okrug Berat
čeština: Berat (kraj)
Deutsch: Qark Berat
English: Berat County
Esperanto: Provinco Berat
Nordfriisk: Berat (Regiuun)
Gaeilge: Contae Berat
hrvatski: Beratski okrug
magyar: Berat megye
հայերեն: Բերատի գավառ
日本語: ベラト州
ქართული: ბერატის ოლქი
한국어: 베라트 주
latviešu: Berati ķarka
македонски: Белград (област)
монгол: Берат хошуу
Nederlands: Berat (prefectuur)
polski: Obwód Berat
پنجابی: صوبہ بیرات
română: Regiunea Berat
Simple English: Berat County
slovenčina: Berat (kraj)
Türkçe: Berat ili
українська: Берат (область)
Tiếng Việt: Berat (hạt)
中文: 培拉特州