Provinca e Varezes

Provinca e Varezes
Italisht : Provincia di Varese
Provincë
Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
RajoniLombardia
KryeqendraVarese
PresidentiDario Galli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja1 199 km2
Popullsia(2013) 879 502 banorë
Dendësia733,53 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona KohoreUTC+1
Kodi Postal21100, 21010-21059
Prefiksi02, 0331, 0332
Nr. i komunave141
Faqja Zyrtare www.provincia.varese.it
Provinca e Varezes

Provinca e Varezes është një provincë në rajonin e LombardisëItali, me kryeqytet Varese. Ajo është provinca e katërt më e populluar e Lombardisë, pas provincave të Milanos, Breshias dhe Bergamo, dhe e gjashta me dendësi më të madhe të popullsisë në Itali. Ajo kufizohet në veri dhe në lindje nga Zvicra (Kantoni Ticino), në lindje nga Provinca e Komos, në jug nga Provinca e Monxës e Brianxës dhe Provinca e Milanos, në perëndim nga rajoni i Piemontes (Provinca e Novarës dhe Provinca e Verbano-Kuzio-Osolës). Ajo është themeluar me Dekretin Mbretëror nr 1 të datës 2 janar 1927 duke bashkuar komunat qarkut Vareze të Provincës së Komos dhe komunat e qarkut Gallarate të Provincës së Milanos.

Other Languages
Alemannisch: Provinz Varese
Boarisch: Provinz Varese
brezhoneg: Proviñs Varese
čeština: Provincie Varese
Esperanto: Provinco Varese
magyar: Varese megye
interlingua: Provincia Varese
Bahasa Indonesia: Provinsi Varese
Basa Jawa: Provinsi Varese
한국어: 바레세현
Bahasa Melayu: Wilayah Varese
Nederlands: Varese (provincie)
norsk nynorsk: Provinsen Varese
پنجابی: ضلع واریس
tarandíne: Provinge de Varese
srpskohrvatski / српскохрватски: Varese (provincija)
Simple English: Province of Varese
slovenčina: Varese (provincia)
slovenščina: Varese (pokrajina)
српски / srpski: Варезе (округ)
Tagalog: Varese
Türkçe: Varese ili
українська: Варезе (провінція)
oʻzbekcha/ўзбекча: Varese (provinsiya)
Tiếng Việt: Varese (tỉnh)
中文: 瓦雷澤省
Bân-lâm-gú: Varese Séng