Provinca e Kremonës

Provinca e Kremonës
Italisht : Provincia di Cremona
Provincë
Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
RajoniLombardia
KryeqendraKremona
PresidentiMassimiliano Salini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja1.772 km2
Popullsia(2012) 361.812 banorë
Dendësia204,18 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona KohoreUTC+1
Kodi Postal26100, 26010-26049
Prefiksi0363, 0372, 0373, 0374, 0375, 0376
Nr. i komunave115
Faqja Zyrtare www.provincia.cremona.it


Provinca e Kremonës është një provincë italiane e rajonit të Lombardisë, e cila kufizohet në veri nga Provinca e Bergamos dhe Provinca e Breshias, në lindje nga Provinca e Mantovës, në jug nga Provincat e Parmës dhe PiaçencësEmilia-Romanjas dhe në perëndim nga Provinca e Lodit dhe Provinca e Milanos.

Other Languages
Boarisch: Provinz Cremona
brezhoneg: Proviñs Cremona
Esperanto: Provinco Kremono
Bahasa Indonesia: Provinsi Cremona
日本語: クレモナ県
Basa Jawa: Provinsi Cremona
한국어: 크레모나 현
Bahasa Melayu: Wilayah Cremona
norsk nynorsk: Provinsen Cremona
پنجابی: ضلع کریمونا
srpskohrvatski / српскохрватски: Cremona (provincija)
Simple English: Province of Cremona
slovenčina: Cremona (provincia)
slovenščina: Cremona (pokrajina)
српски / srpski: Кремона (округ)
Tagalog: Cremona
Türkçe: Cremona ili
oʻzbekcha/ўзбекча: Cremona (provinsiya)
Tiếng Việt: Cremona (tỉnh)
Bân-lâm-gú: Cremona Séng