Provinca e Kietit

Provinca e Kietit
Italisht : Provincia di Chieti
Provincë
noform
Kështjella e Rokaskalenjës
Administrimi
ShtetiFlamuri Italia
RajoniAbruco
KryeqendraKieti
PresidentiEnrico Di Giuseppantonio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja2.588,35 km2
Popullsia397.415 banorë
Dendësia153,54 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona KohoreUTC+1
Kodi Postal66010-66100-66012, 66014-66023, 66026, 66030-66034, 66036-66038, 66040-66043, 66045-66047, 66050-66052, 66054
Prefiksi085, 0871, 0872, 0873
Nr. i komunave104
Faqja Zyrtare www.provincia.chieti.it
Harta e provincës së Kietit

Provinca e Kietit është një provincë e Rajonit të AbrucosItali.

Ajo është krahina më e populluar e Abrucos. Provinca e Kietit kufizohet në veri-perëndim nga Provinca e Peskarës, në jug-perëndim nga Provinca e Akuilës në jug nga Provinca e Kampobasos e rajonit të Molizes, në juglindje nga Provinca e Izernias e rajonit të Molizes dhe në veri-lindje laget nga Deti Adriatik. Provinca quhet edhe provinca teatine, që vjen nga emëri i lashtë i Kietit, Teate, prandaj banorët e kryeqytetit quhen teatinë.


Other Languages
العربية: مقاطعة كييتي
Bikol Central: Provincia nin Chieti
brezhoneg: Proviñs Chieti
čeština: Provincie Chieti
magyar: Chieti megye
հայերեն: Կիետի (գավառ)
interlingua: Provincia Chieti
Bahasa Indonesia: Provinsi Chieti
Basa Jawa: Provinsi Chieti
한국어: 키에티현
latviešu: Kjeti province
Bahasa Melayu: Wilayah Chieti
Nederlands: Chieti (provincie)
norsk nynorsk: Provinsen Chieti
پنجابی: ضلع کییتی
tarandíne: Provinge de Chieti
srpskohrvatski / српскохрватски: Chieti (provincija)
Simple English: Province of Chieti
slovenščina: Chieti (pokrajina)
српски / srpski: Кјети (округ)
Türkçe: Chieti ili
українська: К'єті (провінція)
oʻzbekcha/ўзбекча: Chieti (provinsiya)
Tiếng Việt: Chieti (tỉnh)
吴语: 基耶蒂省
中文: 基耶蒂省
Bân-lâm-gú: Chieti Séng