Provinca Segovia

Provinca Segovia
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag Segovia province.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom   Castile dhe León
Kryeqyteti Segovia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6920.65 km2
Popullsia 163701 banorë (2012)
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Segoviano/a

Segovia është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Segovia ka një popullsi prej 163701 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6920.65 km2.

Referencat

Other Languages
brezhoneg: Proviñs Segovia
Esperanto: Provinco Segovio
interlingua: Provincia Segovia
Bahasa Indonesia: Provinsi Segovia
日本語: セゴビア県
한국어: 세고비아 주
Lëtzebuergesch: Provënz Segovia
لۊری شومالی: سئگوڤیا (آستوٙن)
Bahasa Melayu: Wilayah Segovia
norsk nynorsk: Provinsen Segovia
Kapampangan: Segovia (lalawigan)
davvisámegiella: Segovia eanangoddi
Kiswahili: Mkoa wa Segovia
Türkçe: Segovia ili
oʻzbekcha/ўзбекча: Segovia (provinsiya)
Tiếng Việt: Segovia (tỉnh)
Bân-lâm-gú: Segovia Séng