Prifti
English: Priest

Priftër në Romë.

Prifti ose ati (nga italishtja - prete; greq. πρεσβύτερος - presviteros, ose Ιερέας - jereas; dhe lat. sacerdos; arab. قس, Kas) është në kishën katolike dhe në kishat e krishtera një person që ka detyrën apo fuqinë të kryejë dhe drejtojë ritet fetare, veçanërisht kryerjen e meshës dhe sakramenteve. Prifti në kishën e krishterë drejton dhe mbarështon fenë, udhëheq bashkësinë e krishterë, dhe shpall Fjalën e Perëndisë.

Ndër fe të tjera prifti është një udhëheqës shpirtëror që drejton kremtimet fetare, si p.sh. kryerjen e flijimit që i bëhet hyjit apo hyjnive.

Në çdo fe ka njerëz, që nëpërmjet njohurive të veçanta, aftësive dhe plotfuqive të caktuara nga bashkësia ku ata bëjnë pjesë të ndërmjetësojnë lidhjen mes hyjnores dhe njerëzimit dhe nëpërmjet kësaj, të shërojnë apo përftojnë njohuri.

Priftërit janë të njohur që në kohërat e lashta në shoqëritë më të thjeshta. Ata kanë vepruar si shamanë (shërues) dhe orakuj (parathënës).

Prifti është një person që ushtron detyrën e tij jo vetëm në krishterim, por edhe ndër fe të tjera, si : Shintoizëm, Hinduizëm etj. Priftërit mendohen përgjithësisht si njerëz me lidhje të mira me hyjnitë e feve apo besimeve përkatëse, dhe disa besimtarë i drejtohen shpesh një prifti për këshillime në çështjet shpirtërore.

Në krishterim

Hieromonaha (në tekste edhe Hieromonach nga greqishtja për priftmurg[1]) është prifti edukata e të cilit është ngritur në murg. Hieromonaha është veprim në kishen ortodokse.

Other Languages
Afrikaans: Priester
العربية: قس
ܐܪܡܝܐ: ܟܗܢܐ
asturianu: Sacerdote
azərbaycanca: Rahib
Boarisch: Priesta
žemaitėška: Žīnīs
Bikol Central: Padi (katongdan)
беларуская: Святар
български: Свещеник
བོད་ཡིག: ཆོས་དཔོན།
brezhoneg: Beleg
català: Sacerdot
کوردی: قەشە
čeština: Kněz
Чӑвашла: Сăвапçă
Cymraeg: Offeiriad
dansk: Præst
Deutsch: Priester
Zazaki: Papaz
Ελληνικά: Ιερέας
emiliàn e rumagnòl: Prét
English: Priest
Esperanto: Pastro
español: Sacerdote
eesti: Preester
euskara: Apaiz
فارسی: کشیش
suomi: Pappi
français: Prêtre
Frysk: Preester
Gaeilge: Sagart
Gàidhlig: Sagart
galego: Sacerdote
Avañe'ẽ: Pa'i
हिन्दी: पादरी
hrvatski: Svećenik
Bahasa Indonesia: Imam
íslenska: Prestur
italiano: Sacerdote
日本語: 司祭
Jawa: Imam
ქართული: მღვდელი
ភាសាខ្មែរ: បូជាចារ្យ
한국어: 사제
kurdî: Keşe
Latina: Sacerdos
Lëtzebuergesch: Priister
Limburgs: Preester
lumbaart: Prevet
lingála: Sángó
lietuvių: Dvasininkas
latviešu: Priesteris
Malagasy: Pretra
олык марий: Юмызо
македонски: Свештеник
кырык мары: Иерей
Nāhuatl: Teopixqui
Napulitano: Sacerdote
Nederlands: Priester
norsk nynorsk: Prest
norsk: Prest
occitan: Prèire
ਪੰਜਾਬੀ: ਪਾਦਰੀ
Picard: Prète
polski: Kapłan
português: Sacerdote
Runa Simi: Kura
română: Preot
armãneashti: Preftu
русский: Священник
русиньскый: Священик
саха тыла: Аҕабыыт
Scots: Priest
srpskohrvatski / српскохрватски: Svećenik
Simple English: Priest
slovenčina: Kňaz
slovenščina: Duhovnik
српски / srpski: Свештеник
svenska: Präst
Kiswahili: Kuhani
Tagalog: Pari
Türkçe: Papaz
Xitsonga: Mufundhisi
татарча/tatarça: Рухани
українська: Священник
اردو: قسیس
vèneto: Prete
Tiếng Việt: Tư tế
Winaray: Padi
吴语: 神父
中文: 祭司
粵語: 神父