Poloniumi

Poloniumi
Grimcat alfa nga poloniumi.

Poloniumi ka simbol Po dhe numër atomik 84. I takon elementeve të grupi 16b. Poloniumi është element radioaktiv, bërthama e të cilit zbërthehet duke emetuar grimca -α. Pasi rrezatimi –α është i dëmshëm për organizmin e njeriut, poloniumi është shumë i rrezikshëm. Ky element ishte zbuluar nga bashkëshortët Kyri.

Poloniumi në natyrë paraqitet në minerale të uranit, por në sasi të vogla. Në të vërtetë, poloniumi formohet vazhdimisht me zbërthim radioaktiv të elementeve tjera, por pasi edhe vet zbërthehet, përqëndrimi i tij në minerale ngel konstant.

Gjatë hulumtimit të gjurmëve të elementeve me rreze rentgen është konstatuar se poloniumi gjenet në dy forma, me siguri të dyja metalike, prej të cilave njëra është e ngjashme me plumbin.

  • shih dhe këtë

Shih dhe këtë

Other Languages
Afrikaans: Polonium
አማርኛ: ፖሎኒየም
aragonés: Polonio
العربية: بولونيوم
asturianu: Poloniu
azərbaycanca: Polonium
беларуская: Палоній
беларуская (тарашкевіца)‎: Палён
български: Полоний
भोजपुरी: पोलोनियम
བོད་ཡིག: བོ་ལོ་ནིམ།
brezhoneg: Poloniom
bosanski: Polonij
català: Poloni
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Polonium
Cebuano: Polonyo
کوردی: پۆلۆنیۆم
corsu: Poloniu
čeština: Polonium
Чӑвашла: Полони
Cymraeg: Poloniwm
dansk: Polonium
Deutsch: Polonium
Ελληνικά: Πολώνιο
English: Polonium
Esperanto: Polonio
español: Polonio
eesti: Poloonium
euskara: Polonio
فارسی: پولونیم
suomi: Polonium
føroyskt: Polonium
français: Polonium
Nordfriisk: Poloonium
furlan: Poloni
Gaeilge: Polóiniam
Gàidhlig: Polonium
galego: Polonio
ગુજરાતી: પોલોનીયમ
Gaelg: Polonium
客家語/Hak-kâ-ngî: Polonium
עברית: פולוניום
हिन्दी: पोलोनियम
Fiji Hindi: Polonium
hrvatski: Polonij
Kreyòl ayisyen: Polonyòm
magyar: Polónium
հայերեն: Պոլոնիում
interlingua: Polonium
Bahasa Indonesia: Polonium
Ido: Polonio
íslenska: Pólon
italiano: Polonio
日本語: ポロニウム
la .lojban.: jicmrpoloni
ქართული: პოლონიუმი
Kabɩyɛ: Pɔlɔnɩyɔm
қазақша: Полоний
한국어: 폴로늄
kurdî: Polonyûm
коми: Полоний
Кыргызча: Полоний
Latina: Polonium
Lëtzebuergesch: Polonium
Limburgs: Polonium
Ligure: Polonnio
lumbaart: Polonio
lietuvių: Polonis
latviešu: Polonijs
македонски: Полониум
മലയാളം: പൊളോണിയം
монгол: Полони
मराठी: पोलोनियम
кырык мары: Полоний
Bahasa Melayu: Polonium
မြန်မာဘာသာ: ပိုလိုနီယမ်
Plattdüütsch: Polonium
नेपाली: पोलोनियम
नेपाल भाषा: पोलोनियम
Nederlands: Polonium
norsk nynorsk: Polonium
norsk: Polonium
occitan: Polòni
Livvinkarjala: Polonii
ଓଡ଼ିଆ: ପୋଲୋନିଅମ
ਪੰਜਾਬੀ: ਪੋਲੋਨੀਅਮ
polski: Polon
Piemontèis: Polòni
پنجابی: پولونیم
پښتو: پولونيم
português: Polônio
Runa Simi: Polonyu
română: Poloniu
armãneashti: Poloniu
русский: Полоний
संस्कृतम्: पोलोनियम
sicilianu: Poloniu
Scots: Polonium
srpskohrvatski / српскохрватски: Polonijum
Simple English: Polonium
slovenčina: Polónium
slovenščina: Polonij
Soomaaliga: Boloniyaam
српски / srpski: Полонијум
Seeltersk: Polonium
svenska: Polonium
Kiswahili: Poloni
తెలుగు: పొలోనియం
Tagalog: Polonium
Türkçe: Polonyum
татарча/tatarça: Полоний
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: پولونىي
українська: Полоній
oʻzbekcha/ўзбекча: Poloniy
vepsän kel’: Polonii
Tiếng Việt: Poloni
Winaray: Polonyo
хальмг: Полон
ייִדיש: פאלאניום
Yorùbá: Polonium
中文:
文言:
Bân-lâm-gú: Polonium
粵語: