Poaceae

Poaceae (e quajtur edhe Gramineae ose barishte) është një familje e madhe e bimëve njëfarëshe të lulëzueshme. Me më shumë se 10.000 lloje të buta dhe të egra, Poaceae përfaqëson familjen e pestë më e madhe të bimëve, pas Orchidaceae, Asteraceae, Fabaceae, dhe Rubiaceae.

Drithërat të tilla si misri, gruri, orizi, elbi, dhe meli qëndron në themelin e jetesës dhe qytetërimit në botës. Poaceae ende përbëjnë familjen bimore ekonomikisht më të rëndësishme në kohët moderne, duke siguruar foragjere, materiale ndërtimi (bambu, kashtë) dhe lëndë djegëse (etanol), si dhe ushqim.

Other Languages
Alemannisch: Süßgräser
العربية: نجيلية
asturianu: Poaceae
azərbaycanca: Qırtıckimilər
žemaitėška: Varpėnē augalā
беларуская: Метлюжковыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Метлюжковыя
български: Житни
bosanski: Poaceae
català: Poàcies
Cebuano: Poaceae
čeština: Lipnicovité
Cymraeg: Poaceae
Deutsch: Süßgräser
Ελληνικά: Αγρωστώδη
English: Poaceae
Esperanto: Poacoj
español: Poaceae
euskara: Poaceae
فارسی: گندمیان
français: Poaceae
Nordfriisk: Swetgäärs
Frysk: Gerzen
galego: Gramíneas
עברית: דגניים
हिन्दी: पोएसी
hrvatski: Trave
hornjoserbsce: Słódke trawy
magyar: Perjefélék
հայերեն: Հացազգիներ
Bahasa Indonesia: Poaceae
íslenska: Grasaætt
italiano: Poaceae
日本語: イネ科
Basa Jawa: Poaceae
한국어: 벼과
Latina: Poaceae
Limburgs: Graas
lumbaart: Poaceae
lietuvių: Migliniai
македонски: Треви
മലയാളം: പൊവേസീ
မြန်မာဘာသာ: မြက်
Nāhuatl: Zacatl
Nedersaksies: Grezenfemilie
Nederlands: Grassenfamilie
norsk nynorsk: Grasfamilien
occitan: Poaceae
پنجابی: گھآ
português: Poaceae
română: Poaceae
русский: Злаки
Scots: Poaceae
srpskohrvatski / српскохрватски: Poaceae
Simple English: Poaceae
slovenčina: Lipnicovité
slovenščina: Trave
српски / srpski: Poaceae
Basa Sunda: Poaceae
svenska: Gräs
தமிழ்: பொவேசி
తెలుగు: పోయేసి
ไทย: หญ้า
Tagalog: Poaceae
lea faka-Tonga: Mohuku
Türkçe: Buğdaygiller
татарча/tatarça: Кыяклылар
українська: Тонконогові
oʻzbekcha/ўзбекча: Bugʻdoydoshlar
Tiếng Việt: Họ Hòa thảo
West-Vlams: Grasfamilie
Winaray: Poaceae
ייִדיש: גראז
Zeêuws: Gors
中文: 禾本科
Bân-lâm-gú: Hô-pún-kho
粵語: 禾本科