Pixies

Pixies në Kansas City, 01.10.2004

Pixies janë një grup i muzikës rok-indie. Ata u themeluan në Boston (Massachusetts, ShBA) në vitin 1986 dhe u ndan më 1993, pastaj pasoi ribashkimi i bendit në vitin 2004. Pixies kishin vetëm një sukses modest në atdheun e tyre ShBA, por arritën një sukses mjaft domethënës në Britani të Madhe dhe në vende tjera të Evropës.

Ky bend realizoi një muzikë, e cila ka pasur ndikim të madh në shumë grupe tjera të pavarura të muzikës. Këngëtari i grupit Nirvana Kurt Cobain ishte adhurues i tyre, madje ai tha një herë në një intervistë dhënë revistës Rolling Stone se kënga e Nirvanës "Smells Like Teen Spirit" ishte një provë e tij e pasuksesshme për të realizuar një këngë në stilin e Pixies.

Kënga e tyre e njohur "Where Is My Mind?" u përdor në shumë filma, si në Fight Club, The Weather Man, në serinë Veronica Mars etj.

Anëtarët e tanishëm janë Black Francis, Kim Deal, Dave Lovering dhe Joey Santiago.

Veprat muzikore

Albume
 • 1987 Come on Pilgrim
 • 1988 Surfer Rosa
 • 1988 Surfer Rosa & Come on Pilgrim
 • 1989 Doolittle
 • 1990 Bossanova
 • 1991 Trompe le Monde
 • 1991 I'm Your Fan (Album me muzikant të tjerë kushtuar Leonard Cohen)
 • 1997 Death to the Pixies 1987-1991
 • 1997 Death to the Pixies: CD2 - Live
 • 1998 Pixies at the BBC
 • 2001 Complete B-Sides
 • 2002 Pixies (The Purple Tape)
 • 2004 Wave of Mutilation: The Best of the Pixies
 • 2004 Enjoy Every Sandwich: Songs of Warren Zevon
Other Languages
العربية: بيكسيز
български: Пиксис
català: Pixies
čeština: Pixies
Cymraeg: Pixies
dansk: Pixies
Deutsch: Pixies
Ελληνικά: Pixies
English: Pixies
Esperanto: Pixies
español: Pixies
eesti: Pixies
euskara: Pixies
فارسی: پیکسیز
suomi: Pixies
français: Pixies
Gaeilge: Pixies
Gàidhlig: Pixies
galego: Pixies
עברית: פיקסיז
magyar: Pixies
Bahasa Indonesia: Pixies
íslenska: Pixies
italiano: Pixies
日本語: ピクシーズ
ქართული: Pixies
한국어: 픽시스
lietuvių: Pixies
latviešu: Pixies
Nāhuatl: Pixies
Plattdüütsch: Pixies
Nederlands: Pixies
norsk nynorsk: Pixies
norsk: Pixies
polski: Pixies
português: Pixies
русский: Pixies
Scots: Pixies
Simple English: Pixies
српски / srpski: Pixies
svenska: Pixies
Türkçe: Pixies
українська: Pixies