Philipp Lahm
English: Philipp Lahm

Philipp Lahm
Philipp Lahm 2419.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëPhilipp Lahm
Data e lindjes (1983-11-11) 11 Nëntor 1983 (35 vjeç)
Vendi i lindjesMynihu, Gjermania
Gjatësia1,69 m (5 ft 6+12 in)
PozicioniMbrojtësi
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern München
Numri21
Karriera në rini
1989–1995FT Gern München
1995–2001Bayern München
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2003Bayern München II63(3)
2003–Bayern München320(12)
2003–2005→ VfB Stuttgart53(2)
Ekipi kombëtar
2003Gjermania U-213(0)
2004–2014Gjermania113(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Philipp Lahm (lindiur më 11 nëntor 1983) në MynihGjermanisë. Aktualisht luan si mbrojtës i Bajernit të Munihut. Është konsideruar si një nga mbrojtësit më të mire në botë që pas Botërorit 2006. Shquhet për qetësinë, aftësitë dribluese dhe precizive. Edhe pse gjuan me të djathtën, është i afte të luajë në të dy krahët. Që nga 2009, trajneri Van Gaal e ka vendosur të luajë nË krah të djathtë, pranë Arjen Robben.

Other Languages
العربية: فيليب لام
asturianu: Philipp Lahm
azərbaycanca: Filipp Lam
تۆرکجه: فیلیپ لام
Boarisch: Philipp Lahm
беларуская: Філіп Лам
беларуская (тарашкевіца)‎: Філіп Лям
български: Филип Лам
বাংলা: ফিলিপ লাম
català: Philipp Lahm
کوردی: فیلیپ لام
čeština: Philipp Lahm
Deutsch: Philipp Lahm
Ελληνικά: Φίλιπ Λαμ
English: Philipp Lahm
Esperanto: Philipp Lahm
español: Philipp Lahm
فارسی: فیلیپ لام
français: Philipp Lahm
galego: Philipp Lahm
עברית: פיליפ לאם
hrvatski: Philipp Lahm
hornjoserbsce: Philipp Lahm
magyar: Philipp Lahm
հայերեն: Ֆիլիպ Լամ
Bahasa Indonesia: Philipp Lahm
Interlingue: Philipp Lahm
italiano: Philipp Lahm
ქართული: ფილიპ ლამი
Taqbaylit: Philipp Lahm
қазақша: Филипп Лам
한국어: 필리프 람
lietuvių: Philipp Lahm
latviešu: Filips Lāms
मैथिली: फिलिप लाम
Malagasy: Philipp Lahm
монгол: Филипп Лам
Bahasa Melayu: Philipp Lahm
नेपाली: फिलिप लाम
Nederlands: Philipp Lahm
norsk nynorsk: Philipp Lahm
polski: Philipp Lahm
português: Philipp Lahm
Runa Simi: Philipp Lahm
română: Philipp Lahm
русский: Лам, Филипп
srpskohrvatski / српскохрватски: Philipp Lahm
Simple English: Philipp Lahm
slovenčina: Philipp Lahm
slovenščina: Philipp Lahm
српски / srpski: Филип Лам
svenska: Philipp Lahm
Türkçe: Philipp Lahm
тыва дыл: Лам Филипп
українська: Філіпп Лам
oʻzbekcha/ўзбекча: Philipp Lahm
Tiếng Việt: Philipp Lahm