Peniscola
English: Peniscola

Peniscola
Spanjisht : Peníscola/Peñíscola
Komunë
noform
Peniscola from the beach
Stema_figuraBandera de Peníscola.svg
Vendndodhja
Peniscola is located in Spanjë
Peniscola
Peniscola

Administrimi
ShtetiFlamuri Spanja
Kom. autonom Komuniteti i Valencias
ProvincaCastelló
QarkuBaix Maestrat
Kryetari i BashkisëAndrés Martínez Castellà
PartiaPP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja79 km2
Lartësia46 m (m.n.d.)
Popullsia7894 banorë
Të dhëna të tjera
VendasitPenisclà, penisclanaPeniscolà, peniscolana
Zona KohoreUTC+1
Koordinatat40° 21′ 33″ Veri

0° 24′ 27″ Lindje


Peniscola është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Maestrat, të provincës Castelló, në Komunitetin e Valencias. Peniscola ka 7894 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 79 km2.

Referencat

Other Languages
aragonés: Peniscola
català: Peníscola
Deutsch: Peñíscola
Ελληνικά: Πενίσκολα
English: Peniscola
español: Peñíscola
euskara: Peníscola
français: Peníscola
galego: Peníscola
magyar: Peníscola
interlingua: Peniscola
Bahasa Indonesia: Peniscola
italiano: Peñíscola
日本語: ペニスコラ
Nederlands: Peñíscola
occitan: Peníscola
polski: Peñíscola
português: Peníscola
русский: Пеньискола
srpskohrvatski / српскохрватски: Peníscola
українська: Пеніскола
Tiếng Việt: Peñíscola
Winaray: Peñíscola
Bân-lâm-gú: Peniscola