Papa Klementi XIV

Papa Klementi XIV
Clemente XIV
papa i 249 i Kishës Katolike
C o a Clemente XIV.svg
Zgjedhja19 maj 1769
Shugurimi peshkopal4 qershor 1769
Fundi papatit22 shtator 1774
Kardinalë të emëruarshiko kategorinë
Paraardhësipapa Klementi XIII
PasardhësiPapa Piu VI
EmriGian Vincenzo (Lorenzo) Ganganelli
LindjaSantarcangelo di Romagna, 31 tetor 1705
VdekjaRoma, 22 shtator 1774
VarrimiShën Apostujt (Romë)

Papa Klementi XIV (Gian Vincenzo (Lorenzo) Ganganelli l. 31 tetor 1705, Santarcangelo di Romagna - v. 22 shtator 1774, Roma) ishte papa i 249 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 maj 1769 dhe deri më 22 shtator 1774. Paraardhës i tij ishte papa Klementi XIII, ndërsa pasardhësi Papa Piu VI.

Other Languages
Afrikaans: Pous Clemens XIV
azərbaycanca: XIV Klement
беларуская (тарашкевіца)‎: Клімэнт XIV
български: Климент XIV
brezhoneg: Klemañs XIV
català: Climent XIV
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáu-huòng Clemens 14-sié
čeština: Klement XIV.
Deutsch: Clemens XIV.
Esperanto: Klemento la 14-a
español: Clemente XIV
français: Clément XIV
客家語/Hak-kâ-ngî: Kau-fòng Clemens 14-sṳ
hrvatski: Klement XIV.
hornjoserbsce: Klemens XIV.
Bahasa Indonesia: Paus Klemens XIV
Basa Jawa: Paus Clemens XIV
ქართული: კლემენტ XIV
Latina: Clemens XIV
lietuvių: Klemensas XIV
latviešu: Klements XIV
македонски: Папа Климент XIV
Nederlands: Paus Clemens XIV
polski: Klemens XIV
português: Papa Clemente XIV
русский: Климент XIV
sicilianu: Climenti XIV
srpskohrvatski / српскохрватски: Klement XIV.
slovenčina: Klement XIV.
slovenščina: Papež Klemen XIV.
српски / srpski: Папа Климент XIV
svenska: Clemens XIV
Türkçe: XIV. Clemens
українська: Климент XIV