Papa Honori II

Papa Honori II
Pope honorius ii.jpg
papa i 163 i Kishës Katolike
21 dhjetor 1124
Zgjedhja15 dhjetor 1124
Fundi papatit13 shkurt 1130
Kardinalë të emëruarshiko kategorinë
Paraardhësipapa Kalisti II
Pasardhësipapa Inoçenti II
EmriLamberto Scannabecchi
LindjaFiagnano, 9 shkurt 1060
VdekjaRoma, 13 shkurt 1130
VarrimiBazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Honori II (Lamberto Scannabecchi l. 9 shkurt 1060, Fiagnano - v. 13 shkurt 1130, Roma) ishte papa i 163 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 dhjetor 1124 dhe deri më 13 shkurt 1130. Paraardhës i tij ishte papa Kalisti II, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti II.

Other Languages
Afrikaans: Pous Honorius II
български: Хонорий II (папа)
brezhoneg: Honorius II
català: Honori II
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Gáu-huòng Honorius 2-sié
čeština: Honorius II.
Esperanto: Honorio la 2-a
español: Honorio II
euskara: Honorio II.a
français: Honorius II
客家語/Hak-kâ-ngî: Kau-fòng Honorius 2-sṳ
hrvatski: Honorije II.
Bahasa Indonesia: Paus Honorius II
italiano: Papa Onorio II
Basa Jawa: Paus Honorius II
ქართული: ჰონორიუს II
Latina: Honorius II
lietuvių: Honorijus II
македонски: Папа Хонориј II
Nederlands: Paus Honorius II
occitan: Onòri II
polski: Honoriusz II
português: Papa Honório II
sicilianu: Onoriu II
srpskohrvatski / српскохрватски: Honorije II
slovenčina: Honorius II.
slovenščina: Papež Honorij II.
српски / srpski: Папа Хонорије II
svenska: Honorius II
Kiswahili: Papa Honorius II
українська: Гонорій II
粵語: 何諾二世