Panairi i botës

Panairi i botës është emri gjenerik që përdoret panaire të mëdha që janë mbajtur që nga mesi i shekullit të 19-të. Organizata zyrtare pranuese është Bureau International des Expositions ose BIE.

Logo e BIE

Panairet e aprovuara nga BIE klasifikohen në universale, dhe ndërkombëtare ose të specializuara, të cilat zgjasin nga 3 në 6 muaj. Nga ana tjetër shtetet mund të organizojnë panairet apo ekspozitat e tyre pa mbështetjen e BIE.

Other Languages
العربية: معرض عالمي
azərbaycanca: Ümumdünya sərgisi
English: World's fair
Bahasa Indonesia: Pameran Dunia
日本語: 国際博覧会
한국어: 세계 박람회
Lëtzebuergesch: Weltausstellung
македонски: Светска изложба
Bahasa Melayu: Pesta Sedunia
مازِرونی: اکسپو
norsk nynorsk: Verdsutstilling
srpskohrvatski / српскохрватски: Svjetska izložba
Simple English: World's Fair
slovenčina: Expo
slovenščina: Svetovna razstava
српски / srpski: Светска изложба
Türkçe: Expo